Tekst alternatywny

Dzierżoniów – 87. miesięcznica Katastrofy Smoleńskiej

Dzierżoniów – 87. miesięcznica Katastrofy Smoleńskiej

Nasza obecność we wszystkich miejscach gdzie modlimy się za ofiary smoleńskiej tragedii budzi nienawiść i sprzeciw ludzi, którzy mają na sumieniu smoleńskie kłamstwo – pisze Ryszard Kapuściński w Apelu 10 lipca 2017r.

Jak co miesiąc, mimo padającego deszczu, spotkaliśmy się przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych, aby wspomnieć tragicznie zmarłych w katastrofie 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. Pamiętamy o wybitnych Polakach, którzy zginęli w niej, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu. Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii polskiego lotnictwa i największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach polskich Sił Powietrznych. Katastrofy nie przeżyła żadna z osób obecnych na pokładzie.

W intencji zmarłych odmówiliśmy dziesiątek różańca św. oraz zapaliliśmy przed pomnikiem znicze pamięci. Przewodniczący klubu Janusz Maniecki stwierdził, że jesteśmy coraz bliżej wyjaśnienia przyczyn katastrofy, ale jak zaznaczył dochodzenie do prawdy będzie długo trwało. Badania są bardzo skomplikowane i czasochłonne. Dużym utrudnieniem jest brak wraku i czarnych skrzynek – powiedział. Ale mimo tych trudności jesteśmy coraz bliżej prawdy.

Kazimierz M. Janeczko

Rzecznik prasowy Klubu GP Dzierżoniów II