Tekst alternatywny

DZIERŻONIÓW II | 231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja


231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja – 03.05.2022.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w intencji Ojczyzny, odprawioną w kościele pw. Maryi Matki Kościoła. Przed Pomnikiem Losów Ojczyzny po odśpiewaniu hymnu państwowego i wystąpieniu przewodniczącego RM Andrzeja Darakiewicza, delegacje samorządów, stowarzyszeń i mieszkańców złożyli wiązanki kwiatów.

W programie słowno-muzycznym wystąpiły: Karolina Bochen, Natalia Bielecka, Julia Chwalińska oraz Zuzanna Franczak z DOK. Uroczystość uświetnili rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej SZPICA, którzy po raz pierwszy wystąpili w strojach z epoki, w barwach 2. Pułku Ułanów Księstwa Warszawskiego. Na zakończenie uroczystości rekonstruktorzy oddali salwę honorową z broni czarno prochowej. Po odegraniu „Marszu Konstytucji 3 maja” była możliwość zrobienia wspólnej fotografii.

Zwieńczeniem dzierżoniowskich obchodów Święta Konstytucji 3 Maja był przemarsz i występ mażoretek z Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury pod opieką Anny Trzeciak i Lubomira Szmida. Dziewczęta zachwyciły widzów tańcem z flagami RP. Jestem przekonany, że taniec z biało-czerwonymi flagami pobudził w widzach poczucie patriotyzmu i utrwalił umiłowanie Ojczyzny.
Cechą charakterystyczną mażoretek jest umiejętność wplatania w układy choreograficzne popisów żonglerskich rekwizytem, zwanym batonem. Chociaż kilka lat temu widok dziewcząt niosących „kijki” wywoływał wśród mieszkańców zdziwienie i rozbudzał ciekawość, tak dzisiaj chyba już wszyscy potrafią rozpoznać pałeczkę mażoretkową, a same tancerki kojarzone są z marszem, tańcem, dostojnym strojem, dziewczęcym urokiem i subtelnością.
Przed zakończeniem uroczystości głos zabrał wicewojewoda Dolnośląski Jarosław Kresa, który mówił o historii uchwalenia konstytucji. Zastępca burmistrza Dorota Pieszczuch serdecznie podziękowała uczestnikom za udział w tej pięknej uroczystości. Gorąco podziękowała mażoretkom oraz wykonawczyniom programu artystycznego, nie zapomniała o podziękowaniach dla orkiestry dętej z DOK.

Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem Roty.

Kazimierz M. Janeczko

KLUB GAZETY POLSKIEJ DZIERŻONIÓW II

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress