Tekst alternatywny

Dzierżoniów II: 6. rocznica Katastrofy Smoleńskiej – 10.04.2016 (wideo)

Dzierżoniów II: 6. rocznica Katastrofy Smoleńskiej – 10.04.2016.

To już sześć lat gromadzimy się na uroczystości żałobnej, z bólem. Wspominamy tych, którzy zginęli, ale jest w nas nadzieja, Że wysiłki tych , którzy nie chcieli zapomnieć, przyniosą wreszcie rezultaty. Jeśli zapytać, czego mają dotyczyć, to trzy sprawy: porządku pamięci, porządku faktów czyli prawdy i porządku sprawiedliwości – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas zakończenia obchodów 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim.

Od tragicznej soboty dziesiątego kwietnia 2010 roku minęło już sześć lat. 72. długie miesiące. W miarę naszych lokalnych możliwości od dawna staramy się przypominać Polaków, którzy stracili życie nad Smoleńskiem, modlić się za spokój Ich dusz, nie dać zgasnąć pamięci. Dlatego wczoraj, w niedzielny poranek wyruszyliśmy do Warszawy na obchody VI rocznicy Smoleńskiej Tragedii. Było nas w tym roku wyjątkowo dużo. Dzięki mobilizacji współpracowników posła PiS Michała Dworczyka udało się zebrać 122. chętnych na wyjazd z różnych miejsc okręgu wyborczego br 2. czyli dawnego województwa wałbrzyskiego. Trzy pełne autokary, wyruszające z Kłodzka i Dzierżoniowa zabierały po drodze kolegów z Nowej Rudy, Dusznik, Ząbkowic, Ziębic, Świdnicy i Wałbrzycha. Najliczniejszą grupą byli dzierżoniowianie – 55. osób i wałbrzyszanie – 20. osób. Miłym akcentem przygotowanym przez posła Dworczyka była możliwość zwiedzenia sejmu RP przez całą grupę, zrobienie sobie pamiątkowych zdjęć, obecność w miejscu, gdzie tworzy się ustrojowe podstawy państwa. Następnie przeszliśmy, w tłumie innych patriotów z narodowymi flagami i różnorodnymi banerami, na Krakowskie Przedmieście, gdzie wczoraj biło najmocniej polskie serce. Byliśmy obecni podczas spotkania Klubów „Gazety Polskiej” z kraju i zagranicy, staliśmy niedaleko Pałacu Prezydenckiego, gdy pan prezydent Andrzej Duda odsłaniał tablice poświęconą swemu poprzednikowi – śp. Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. A potem przeszliśmy na Plac Zamkowy i tam uczestniczyliśmy w 72-giej smoleńskiej mszy św., mając jednocześnie dzięki obrazowi z telebimów możliwość oglądania wnętrza archikatedry św. Jana.

Braliśmy tez udział w przemarszu tłumów Polaków od Placu Zamkowego pod Pałac. Byliśmy razem – Kluby „GP”, Ruch Społeczny im. L. Kaczyńskiego, nasz nowy Obywatelski Ruch Patriotyczny, koledzy z PiS a także ci, co bez przynależności organizacyjnej wybrali się do stolicy z potrzeby serca. Ogromne wrażenie zrobiło na nas przemówienie Pana Prezesa Jarosława Kaczyńskiego, owacjom i brawom nie było końca. Podobnie fetowany był Pan Minister Antoni Macierewicz, człowiek który dla ujawnienia prawdy o Smoleńsku od lat jest celem ataku kłamców i manipulatorów.

Byłem w Warszawie już po raz piąty 10-go kwietnia. Z każdego takiego wyjazdu wracam, mimo zmęczenia podróżą, z pewnością i przekonaniem, że warto było przez lata trwać w jedności i solidarności z patriotami, dawać świadectwo pamięci o tragicznie zmarłych, przypominać Ich stale. Poczucie wspólnoty, narodowej tożsamości, życzliwości i ciepła towarzyszyło nam przez cały dzień mimo niekorzystnej pogody. Wielkie podziękowania należą się Oldze Semeniuk, Krystynie Śliwińskiej, Irenie Bukalskiej, Kazikowi Szabatowi, Zdzisiowi Mikułce, Jarkowi Kresie, Januszowi Patyjewiczowi, Stefanowi Greflingowi… a i ja jakiś niewielki udział w organizacji wyjazdu także miałem.
Za rok też przyjedziemy…
Janusz Maniecki
przewodniczący Klubu GP Dzierżoniów II

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress