Tekst alternatywny

Dzierżoniów II: Debata „Józef Piłsudski i Roman Dmowski – Polaków drogi do niepodległości”

Debata „Józef Piłsudski i Roman Dmowski – Polaków drogi do niepodległości”

W Dzierżoniowie uroczystości Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się w tym roku już 10 listopada, VI Konferencją Regionalistów, która zainaugurowała w naszym mieście obchody 100. lecia odzyskania niepodległości.
Interesujący wykład „Związki regionalizmu z dążeniami wolnościowymi” wygłosił” prof. dr hab. Stefan Bednarek, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, prezes Dolnośląskiego Towarzystwa Regionalnego.

Przybliżenie ustroju i sytuacji społeczno-politycznej rodzącej się II Rzeczypospolitej to temat panelu dyskusyjnego „Józef Piłsudski i Roman Dmowski. Polaków drogi do niepodległości”. Debatę koordynowali: Janusz Maniecki, historyk i przewodniczący Klubu GP Dzierżoniów II oraz historyk Mateusz Cegiełka. W debacie udział wzięli: prof. dr hab. Krzysztof Kawalec, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, przedstawiciel myśli politycznej Romana Dmowskiego oraz dr hab. Piotr Cichoracki, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Wrocławskiego, przedstawiciel myśli politycznej Józefa Piłsudskiego. Do debaty włączyła się licznie zgromadzona publiczność prezentując swoje przemyślenia i poglądy na temat myśli politycznej tych dwóch wybitnych mężów stanu, których działalność przyczyniła się do odzyskania wolnej i niepodległej Polski po 123. latach zaborów.

Kazimierz M. Janeczko

Rzecznik prasowy Klubu GP Dzierżoniów II

Poniżej fotorelacja z: patriotycznego śpiewania, marszu niepodległości oraz konferencji regionalistów.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress