Tekst alternatywny

Dzierżoniów II: „Dla Ciebie Polsko” w 100.rocznicę Odzyskania Niepodległości

Rok 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę obfituje w oficjalne uroczystości rocznicowe, imprezy kulturalne i sportowe, wydarzenia społeczno-polityczne, spotkania z wybitnymi Polakami i wiele innych lokalnych inicjatyw upamiętniających tę wspaniałą rocznicę. Podobnie w Dzierżoniowie w roku 2018 świętujemy radośnie i godnie.
W mieście uroczystości Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się już 10 listopada 2017 roku, VI Konferencją Regionalistów, która zainaugurowała w naszym mieście obchody 100. lecia odzyskania niepodległości.
Tegoroczny cykl uroczystości rozpoczął się 17 stycznia od apelu pamięci Żołnierz Wyklętych straconych w 1947 roku w dzierżoniowskim więzieniu i pochowanych anonimowo na naszym parafialnym cmentarzu. Tradycyjnie już zorganizowaliśmy Bieg Wilczym Tropem, ponownie na gościnnym stadionie w Dobrocinie. Odsłoniliśmy także w dniu 19 kwietnia tablicę pamiątkową w Rynku, poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu z okazji 150. rocznicy Jego urodzin. W maju odbył się po raz kolejny zorganizowany przez Obywatelski Ruch Patriotyczny – Dzień Flagi Narodowej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. 12 maja, odbyła się uroczystość przypominająca o 83. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji przed tablicą poświęconą Komendantowi czytane były fragmenty wspomnień jego ostatniego adiutanta – rotmistrza Aleksandra Hrynkiewicza.
17 czerwca uczestniczyliśmy w III Rajdzie Gwiaździstym na Wielką Sowę dedykowanemu pamięci „dzierżoniowskiego” Żołnierza Wyklętego – Jerzemu Kaszyńskiemu, zamordowanego przez komunistów w styczniu 1947 roku w dzierżoniowskim więzieniu.
1 sierpnia nie zapomnieliśmy o 74. rocznicy Powstania Warszawskiego, spotkaliśmy się przed Pomnikiem Pamięci Losów Ojczyzny, o godzinie „W” uroczystość rozpoczęły syreny po czy zebrani odśpiewali hymn państwowy. 15 sierpnia w 98. rocznicę wielkiego zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej, wspomnieliśmy bohaterów walk z 1920 roku.
W 38. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, spotkaliśmy się przed Pomnikiem Losów Ojczyzny przy okolicznościowej tablicy pamiątkowej IN MEMORIAM. Wspominaliśmy minione czasy, będące promykiem nadziei na odzyskanie wolnej, suwerennej i demokratycznej Polski. Odwiedziliśmy także groby kolegów z „Solidarności”, którzy już odeszli.
20 października o godz. 17.00. w kościele pw. Maryi Matki Kościoła odbył się koncert Orkiestry Kameralnej Akademii Muzycznej z Wrocławia pod batutą Jana Płonki, poświęcony pamięci o Niepodległej.
7 listopada tradycyjnie już, po raz siódmy już w naszym mieście odbyło się Wielkie Patriotyczne Śpiewanie w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości, w którym uczestniczyło blisko 100 osób. Początek listopada wystawa fotograficzna „Trzech przyjaciół – Kazimierza, Piotra i Władysława” w filii MPBP.
Kulminacja uroczystości miała miejsce 11 listopada. Rano w parafii pw. Królowej Różańca Św. odsłonięta została tablica pamiątkowa. Tak uroczystość wspomina pani Agnieszka Kotowska; „W niedzielę 11.11.2018 r. w całym kraju świętowaliśmy 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W naszej parafii z tej okazji została odsłonięta i poświęcona tablica wdzięczności upamiętniająca tę rocznicę. Dokonał tego proboszcz ks. Zygmunt Kokoszka po krótkiej modlitwie i wspomnieniu tych, którzy krwią i ofiarą życia wykuwali wolność i niepodległość Polski, którym zawdzięczamy istnienie Polski na mapach świata. Uroczyste chwile kończyło wspólne odśpiewanie Hymnu i słowa św. Jana Pawła II „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje” zacytowane przez celebransa uroczystości”. O godzinie 11 przed Pomnikiem Losów Ojczyzny złożono wiązanki kwiatów po czym zebrani udali się do kościoła pw. Św. Jerzego na uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny. Po mszy nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie jubileuszowej tablicy na Ratuszu oraz rozpoczął się Bieg Niepodległości. O godz. 15.30 miało miejsce odsłonięcie i poświęcenie Mostu Niepodległości oraz okolicznościowej mozaiki na budynku przy ulicy Ignacego Krasickiego. Całość zakończyła się programem artystycznym prezentowanym przez Gminy Powiatu Dzierżoniowskiego.
Kilkudziesięciu osobowa delegacja z naszego miasta uczestniczyła w Biało-Czerwonym Marszu 100-lecia Niepodległości „Dla Ciebie Polsko” w Warszawie. W rozmowach uczestnicy manifestacji wyrażali ogromną satysfakcję z faktu czynnego uczestnictwa w marszu tak ogromnej rzeszy patriotów, którzy szli nie przeciw komuś, ale szli by dać świadectwo swojej polskości i dumy z bycia Europejczykiem. Fascynujące było morze biało-czerwonych flag, które powiewały nad naszymi głowami – wspominają uczestnicy marszu. I dodają – tegoroczny marsz 11 listopada to wielki sukces patriotów.
Zwieńczeniem obchodów jest nadanie przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, na wniosek premiera RP Mateusza Morawieckiego, sześciu mieszkańcom Dzierżoniowa, działaczom ORP oraz GRH 58PP Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości, jest to dowód wdzięczności oraz wyraz szacunku dla osób, które położyły szczególne zasługi w służbie Państwu i społeczeństwu.
To tylko część najważniejszych uroczystości i imprez w Dzierżoniowie. Wiele innych zostało zorganizowanych przez stowarzyszenia i organizacje działające w mieście. Mają wspólny mianownik, to sukces wszystkich bez względu na podziały polityczne mieszkańców, którzy w ten sposób oddali hołd naszej Ojczyźnie w 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości.
Boże błogosław wolnej Polsce.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress