Tekst alternatywny

Dzierżoniów II: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej! Święto Konstytucji 3 Maja 2020!

Ojczyznę trzeba budować na czymś więcej, aniżeli tylko na pragnieniu nieustannego rozwoju gospodarczego, konsumpcji i gonitwie za pieniędzmi. W ostatnich tygodniach Pan Bóg daje nam czas ku temu, abyśmy przemyśleli i przewartościowali wiele spraw w naszym życiu i życiu naszej ojczyzny – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Narodowe Święta w czasie epidemii

Jakże inne są narodowe święta 2 Maja i 3 Maja w 2020 roku. W ubiegłym roku, Dzień Flagi Narodowej i Konstytucji 3 Maja były radośnie świętowane przez ORP na dzierżoniowskim Rynku, jednak trudno zestawić to z ciszą dzisiejszego dnia. Nie ma tłumów na ulicach, jest za to dużo mnie biało-czerwonych flag w oknach i na balkonach.
Polska w narodowej kwarantannie… Ale mimo ekstraordynaryjnych warunków pamiętaliśmy…
2 maja o godzinie 16.00. kościele pw. Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie ksiądz proboszcz Jarosław Leśniak, odprawił dla naszego prawicowego środowiska Mszę św. w intencji Ojczyzny. Była nas spora grupa w kościele, wspomnieliśmy godnie nasz narodowy symbol – biało-czerwona flagę.
Zachowując niezbędne środki ostrożności pokazaliśmy, że jesteśmy, że pamiętamy – jeszcze Polska nie zginęła kiedy my żyjemy…

Ze względu na pandemię koronawirusa obchody tegorocznego Święta Narodowego 3 maja zostały ograniczone do minimum.
3 maja w Święto Konstytucji 3 Maja spotkaliśmy się na Skwerze Solidarności przed Pomnikiem Losów Ojczyzny. Zachowując wymogi rygorów zgodnie z reżimem przepisów przyjętych na czas pandemii, złożyliśmy wiązanki kwiatów i zapaliliśmy znicze pamięci w 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja – pierwszej konstytucji w nowożytnej Europie, a drugiej na świecie po amerykańskiej. Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione. Ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku.

– Pamiętam jak w tym dniu organizowano nam obowiązkową wycieczkę z przewodnikiem na Ślężę, abyśmy nie mogli pójść na Mszę św. z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja – wspomina Kazimierz Janeczko uczeń szkoły średniej w latach 60-dziesiątych we Wrocławiu.
– Kochajmy Ojczyznę, jesteśmy Polakami, nie wolno nam o tym zapomnieć! Starajmy się zrobić coś dobrego dla Niej i naszych współrodaków. Niesiemy ze sobą Dzierżoniów, niesiemy ze sobą radość niepodległości, wolności, ale też przekonanie, że nasze miasto to fantastyczne miejsce na ziemi i lepszego nie ma. Musimy o tym opowiadać w słowach, w naszych oklaskach i naszej radości – powiedział podczas uroczystości Konstytucji 3 Maja wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa.
„Wspominamy uchwalenie Konstytucji Trzeciego Maja będącej ostatnią próbą obozu reformatorskiego na naprawę dogorywającej Rzeczpospolitej. Lekcja tamtych czasów jest uniwersalna. Spójrzmy na antybohaterów epoki, czyli konfederację targowicką. Targowica stała się dla Polaków symbolem zdrady, ale powinna być też symbolem politycznej głupoty. Błędne jest myślenie tych polityków, którzy sądzą, że ucieczka po pomoc do obcych stolic może być w zgodzie z polskim interesem narodowym. Gdy dobro wspólne, czyli Rzeczpospolita, legnie w gruzach, pogrzebie wszystkich po równo, ze zdrajcami włącznie. Tak stało się na przełomie XVIII i XIX w.” – te słowa Michała Bruszewskiego (Publicysty i PR-owca), przytoczył w swoim wystąpieniu przewodniczący Klubu GP Dzierżoniów II Janusz Maniecki.
Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem a cappella hymnu narodowego.

Janusz Maniecki przewodniczący Klubu GP Dzierżoniów II

Klub Gazety Polskiej Dzierżoniów II

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress