Tekst alternatywny

Dzierżoniów II: „Konstytucja 3 Maja była głosem wolnych Polaków, którzy sami chcieli budować kraj”

Konstytucja 3 Maja była głosem wolnych Polaków, którzy sami chcieli budować kraj, którzy podnieśli głowy, czując odpowiedzialność, jaka spoczywa na nich wobec Boga i narodu – mówił w czwartek w katedrze wawelskiej metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

 Konstytucja 3 maja – uchwalona została 3 maja 1791 roku. Konstytucja 3 maja regulowała prawo  Rzeczpospolitej Obojga Narodów, wprowadzając ład do zanarchizowanych rządów magnaterii. Autorami Konstytucji 3 maja byli Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Nie obeszło się bez przeszkód podczas obrad w trakcie których uchwalono Konstytucję. W czasie obrad Sejmu Czteroletniego wielu posłów, pracujących na zlecenie państw ościennych (Rosji, Prus czy Austrii), sprzeciwiało się przyjęciu ustawy zasadniczej. Okazja nadarzyła się 3 Maja 1791 roku, wówczas wielu przeciwników konstytucji nie powróciło jeszcze z Wielkanocnego urlopu. Po siedmiogodzinnych obradach Sejm zatwierdził konstytucję, a król Stanisław August Poniatowski ją podpisał. Twórcy Konstytucji 3 Maja określili ją jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny” – czytamy w portalu polskatradycja.pl.

Tradycyjnie po mszy św. w intencji Ojczyzny, przed Pomnikiem Losów Ojczyzny spotykali się mieszkańcy miasta, aby oddać hołd i wspomnieć twórców Konstytucji 3 Maja. W tym dniu koniecznie należy przytoczyć fragmenty preambuły Konstytucji 3 Maja, które mówią, że poprzez Konstytucję zerwano z polityką „hańbiących obcej przemocy nakazów”. Poczujmy się również dzisiaj odpowiedzialni za to, co dzieje się w Polsce, za niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu. Zerwijmy z klientelizmem, serwilizmem, jurgieltnictwem i donosami do Unii Europejskiej na Polskę. Pamiętajmy, że głównymi celami Konstytucji 3 Maja było ugruntowanie wolności, ocalenie ojczyzny i ochrona jej granic, to przesłanie powinno nas dzisiaj łączyć bez względu na poglądy polityczne. Polska jest najważniejsza, nie wolno nam o tym zapominać.

Droga jaką nam wytyczyli twórcy Konstytucji i obecnie architekci Dobrej Zmiany zaczyna przynosić dobre owoce. Odzyskaliśmy niepodległość i suwerenność, co prawda powoli, ale podnosimy się z kolan, sami zaczynamy urządzać swój dom – Polskę – tak jak chcemy. To trudne zadanie, jestem przekonany, że pokolenie JP II wykona je. Droga przed nami długa i kręta, ale wierzę, że z Bożą pomocą i ciężką pracą spełnimy marzenia i doczekamy Polski naszych pragnień i oczekiwań, jeżeli nie my to nasze dzieci i wnuki. Te pragnienia dotyczą również naszej lokalnej małej Ojczyzny – Dzierżoniowa.

– Niesiemy ze sobą Dzierżoniów, niesiemy ze sobą radość niepodległości, wolności, ale też przekonanie, że nasze miasto to fantastyczne miejsce na ziemi i lepszego nie ma. Musimy o tym opowiadać w słowach, w naszych oklaskach i naszej radości – powiedział podczas uroczystości Konstytucji 3 Maja w wywiadzie dla „Biuletynu Wolnych Polaków”, przewodniczący Klubu GP Dzierżoniów II Janusz Maniecki.

Kazimierz M. Janeczko

Klubu Gazety Polskiej Dzierżoniów II

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress