Tekst alternatywny

DZIERŻONIÓW II | Narodowe Święto Niepodległości

Do postawienia sobie pytania o to, czy prawdziwie kochamy ojczyznę zachęcał bp kielecki Jan Piotrowski, który przewodniczył Mszy św. sprawowanej w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w intencji ojczyzny. – Czy jednak wszyscy Polacy są w stanie uczciwie odpowiedzieć na to pytanie? – powiedział kaznodzieja, który przestrzegał także przed wolnością od ideałów. – Wolność od wszelkich ideałów, a nasze czasy w tym względzie mają szczególnie bogatą ofertę, nie kieruje się miłością, której owocem może być autentyczny patriotyzm – zauważył bp Piotrowski.

Narodowy Dzień Niepodległości, podobnie jak cały 2020 rok, jest inny niż poprzednie. Miejskie uroczystości w 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości miały ograniczony charakter ze względu na epidemię koronawirusa. Mieszkańcy Dzierżoniowa przestrzegając zaleceń rządu, włączyli się nie tylko wirtualne w obchody narodowego święta, ale również manifestując swój patriotyzm i umiłowanie Ojczyzny, spotykali się w miejscach upamiętniające ważne wydarzenia i osoby dla Polski. W godzinach porannych przedstawiciele samorządu, władz miasta oraz duchowieństwa oddali hołd Ojcom Niepodległości składając przed Pomnikiem Losów Ojczyzny kilkadziesiąt chryzantem i wiązanek, które stworzyły przepiękną wielokolorową kompozycję. Wicewojewoda Dolnośląski Jarosław Kresa w asyście Romualda Adamusa i Kazimierza Szabata wraz z małżonką, złożył wieniec pod tablicą marszałka Józefa Piłsudskiego, Po południu członkowie Obywatelskiego Ruchu Patriotycznego oraz Klubu Gazety Polskiej Dzierżoniów II spotkali się przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych, Losów Ojczyzny i tablicą Józefa Piłsudskiego, gdzie złożyli wiązanki kwiatów, zapalili znicze pamięci i zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. W modlitwie w intencji Ojców Niepodległości i żołnierzy walczących o niepodległość, pamiętaliśmy o tragicznie zmarłych w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku. Im również zawdzięczamy to, że dzisiaj nadal jesteśmy wolnym i niepodległym państwem.

11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała pełnię władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu, który dzień wcześniej przyjechał do Warszawy po uwolnieniu z twierdzy w Magdeburgu. Dzień 11 listopada został ustanowiony Świętem Niepodległości w 1937 r. Po II wojnie komuniści ustanowili Narodowe Święto Odrodzenia Polski obchodzone na pamiątkę manifestu PKWN z 1944 r.

Świętowanie odzyskania niepodległości 11 listopada Sejm przywrócił ustawą z lutego 1989 r. Dzień ten nazwano Narodowym Świętem Niepodległości i ustanowiono – jak napisano w preambule do ustawy – „dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego oraz walk pokoleń Polaków o wolność i niepodległość”.

Cześć i chwała bohaterskim Ojcom Niepodległości!
Niech żyje wolna i niepodległa Polska!

 

Kazimierz M. Janeczko

Klub Gazety Polskiej Dzierżoniów II

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress