Tekst alternatywny

Dzierżoniów II: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

„JAK TO SIĘ DZIEJE, ŻE JEST O NICH CORAZ GŁOŚNIEJ?”

Niezłomni, upominamy się o Was!

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – 01.03.2020.

 „Chcieli nas zakopać – nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem…”

1 marca obchodziliśmy po raz kolejny Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji prezydent wystosował przesłanie: My, Polacy, przechowaliśmy jednak wiedzę o tym, kto w naszych dziejach najnowszych zasłużył na chwałę, a kto na potępienie, kto był patriotą wiernym Ojczyźnie, a kto się jej sprzeniewierzył. (…) Uważam to za wielką zasługę dla naszej narodowej pamięci i umacniania patriotyzmu Polaków, że dzięki Państwa pracy dobro, wielkość, odwaga, wierność, szlachetność okazały się wartościami nie tylko wzniosłymi, ale też atrakcyjnymi i po prostu modnymi – napisał prezydent zwracając się do historyków, pisarzy, filmowców, dziennikarzy i muzyków, którzy propagują wiedzę o polskich bohaterach.

W powiecie dzierżoniowskim po raz ósmy w Bielawie, Dzierżoniowie, Niemczy, Łagiewnikach, Pieszycach oraz Piławie Górnej odbyły się uroczystości Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Najważniejszym punktem programu był  Bieg Tropem Wilczym 2020. To skuteczna i dobra metoda propagowania pamięci o polskich Żołnierzach Niezłomnych, obrońcach suwerennej i wolnej Ojczyzny. Bardzo cieszył widok całych rodzin z dziećmi ubrane w koszulki z wizerunkami Bohaterów wspólnie pokonujących dystans 1963 metrów.

– Młodzież odruchowo ceni cechy, cnoty, którymi charakteryzowali się żołnierze podziemia antykomunistycznego. Wierność, lojalność, zdolność do poświęceń, miłość, solidarność, pragnienie sprawiedliwości. To jest coś, co każdy młody człowiek ma w sobie – mówi w rozmowie z portalem tvp.info prof. dr hab. Tomasz Panfil z IPN.

W Dobrocinie po odśpiewaniu hymnu państwowego uroczystości w asyście dyrektora biura PiS Janusza Manieckiego, starosty Grzegorza Kosowskiego, wójta Marka Chmielewskiego, sołtys Grażyny Ziernik, radnych, sponsorów i szanownych uczestników otworzył przewodniczący ORP Ireneusz Wagnerowski. Były flagi, banery, przedstawiciele polskiego wojska, grochówka, pieczone kiełbasy i kaszanka, ale przede wszystkim – niepowtarzalny nastrój wspólnoty, jedności. No i medale dla każdego z uczestników, wręczane na mecie.

W tym roku program uroczystości został wzbogacony o Konkurs Kulinarny pt.: „Leśna kuchnia 1939-1963” w którym uczestniczyły cztery drużyny ze Szkoły Podstawowej w Łagiewnikach (1 miejsce), Szkoły Podstawowej w Olesznej (2 miejsce), Szkoły Podstawowej w Ciepłowodach (3 miejsce oraz Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Przerzeczynie Zdrój (4 miejsce). Uczestnicy konkursu przygotowali potrawy spożywane przez żołnierzy m.in.: bigos, kiełbaski pieczone, podpłomyki. Oceny potraw dokonała publiczność oraz komisja konkursowa. Nagrody ufundowali: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa OT we Wrocławiu: I miejsce: Warnik elektryczny dwuścianowy 10 l.; II miejsce: Warnik elektryczny jednościanowy 10 l.; III miejsce: Elektryczny kociołek do zup 10l. Nagrodę dla szkoły najlepiej ocenionej przez uczestników imprezy ufundowało Nadleśnictwo Świdnica: Kociołek do gotowania nad ogniskiem. Wyjątkową atrakcją cieszył się mecz piłki nożnej – Retro Ligi – pomiędzy drużyną Lechia Lwów I a Lechia Lwów II. Widzowie zostali przeniesieni do lat 30., prosto na boiska II RP. Uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w Konkursie Strzeleckim przygotowanym przez żołnierzy z 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka w którym zwyciężył Bartłomiej Lachowicz. Ciekawostką był również konkurs rozpalania ognia „Krzesiwo” w którym zwyciężył Igor Zeń.

Budujące było to niedzielne spotkanie, w Polakach utrwala się przywiązanie do fundamentów chrześcijańskich, tradycji, patriotyzmu i wartości, które przez wieki kształtowały naszą narodową tożsamość. Dzisiaj Polacy są świadomi swojej tożsamości narodowej i coraz trafniej potrafią odróżnić prawdziwych bohaterów od kolaborujących z okupantem zdrajców i tchórzy. Z Żołnierzami Wyklętymi utożsamia się dziś młodzież.

– Wierzę, że te małe dzieci, które – wiele takich fotografii w ostatnich dniach obiega prasę – chodzą w koszulkach z wizerunkami „Inki”, „Zapory” czy „Łupaszki”, za kilkanaście lat będą elitą naszego narodu. To są ich wzorce, a wartości, za które oddało życie tamto pokolenie, będą im przyświecać w dalszym życiu – podkreślił dr Szarek. Jak dodał, jednym z zadań IPN jest właśnie budowanie więzi społecznych wokół pamięci i historii.

I na koniec pytanie które zadał Tadeusz Płużański: Kim są i komu przeszkadzają Żołnierze Wyklęci? W odpowiedzi przytoczył słowa Łukasza Cieplińskiego: „Bądź Polakiem, to znaczy całe zdolności zużyj dla dobra Polski i wszystkich Polaków. (…) Bądź katolikiem, to znaczy pragnij poznać Wolę Bożą, przyjmij ją za swoją i realizuj w życiu” – pisał Ciepliński z celi śmierci w grypsie do swojego synka Andrzejka, którego nigdy nie poznał. „Zrobili ze mnie zbrodniarza. Prawda jednak wkrótce zwycięży. Nad światem zapanuje idea Chrystusowa, Polska niepodległość – a człowiek pohańbioną godność ludzką – odzyska”. Ciepliński miał rację. Prawda i idea Chrystusowa zwyciężają. Wyklęci przez komunistów żołnierze II RP wracają do świadomości Polaków. Szatański plan wasali Moskwy, aby zatrzeć po nich wszystkie ślady, wymazać ich z historii, nie powiódł się. Nasi żołnierze przetrwali, bo byli Niezłomni. Bo ich walka miała sens”.

Na to pytanie również każdy z nas musi odpowiedzieć! Dla mnie syna Żołnierza Wyklętego odpowiedź jest oczywista – za miłość do Polski i walkę o jej wolność byli ścigani, hańbieni, okrutnie torturowani, a na końcu bestialsko mordowani – są rycerzami niezłomnymi. Oby Ich legenda trwała w następnych pokoleniach patriotycznych Polaków.

Cześć i wieczna chwała Żołnierzom Niezłomnym!

Kazimierz M. Janeczko

Klub Gazety Polskiej Dzierżoniów II

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress