Tekst alternatywny

Dzierżoniów II: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

„..kto Ty jesteś?!
– żołnierz polski – Wyklęty!
jaki znak Twój? – orzeł w ryngraf wpięty!…”

 

W 2011 r. zostało uchwalone przez Sejm RP święto – 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Obchodzony w tym roku po raz ósmy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Józefa Batorego, Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Rzepkę.  i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej. Dzisiaj mówimy, że niezłomni-wyklęci to pokolenie które nie złożyło broni w latach 1944 – 1956. Dla których dewiza Wojska Polskiego „Bóg Honor Ojczyzna” nie była pustym sloganem, ale treścią ich życia i walki o wolną, suwerenną i niezależną Polskę. Ksiądz Piotr Skarga powiedział: „Kto Ojczyźnie służy, ten sam sobie służy, bo wszystko, co dobre, w niej się zawiera”. Żołnierze Wyklęci umieli i wiedzieli jak służyć Ojczyźnie, walczyli dla swojego dobra i dla dobra przyszłych pokoleń, ponosząc niejednokrotnie ofiarę swojego życia.

Płk Łukasz Ciepliński ”Pług” – przekazał swojej żonie i synowi w liście przemyconym z więzienia słowa: „Wisiu! Wierzę, że Chrystus zwycięży! Polska niepodległość odzyska, a godność ludzka zostanie przywrócona. Wierzę, że dziecko wychowasz na dobrego Polaka, katolika i człowieka. Wierzę wreszcie w Ciebie, Andrzejku! Wierzę, że żyć, pracować i działać będziesz dla tych samych świętości – to moje wielkie szczęście.”

„Andrzejku! Pamiętaj, że istnieją tylko trzy świętości: Bóg, Ojczyzna i Matka. Bądź dobry dla Matki. Zostań lekarzem, inżynierem, naukowcem lub ekonomistą, co wolisz. Nie zapomnij o ojcu i jego idei.” Te dwa cytaty charakteryzują nam o postać płk Łukasza Cieplińskiego, który znany był z wyjątkowej pobożności i miłości do Polski. Był dumny z tego, że może umrzeć za wiarę i Ojczyznę. Przed sądem mawiał, iż Ojczyzna jest dla niego największą świetnością. Dzisiaj przesłanie pułkownika spełnia się. Polska odzyskała niepodległość jest państwem suwerennym i demokratycznym, wstaje z kolan, odzyskuje poczucie godności i dumy z bycia Polakami.

Obecnie naszym obowiązkiem jest na nowo zagospodarować dar wolności, wyciągnąć Polskę z kryzysu, szerzyć poszanowanie godności ludzkiej, młodym ludziom dać nadzieję, zapewnić pracę i perspektywy na przyszłość. Kilkadziesiąt lat temu śpiewaliśmy w kościołach: „Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie”, dzisiaj śpiewamy „Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie”. Dobre wykorzystanie daru wolności zależy nie tylko od naszego wysiłku, pracy, ale również od naszego stosunku do Boga, do wartości moralnych, do Dekalogu. Przypomina nam o tym również św. Jan Paweł II, który mówił: „Proszę was, abyście to całe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością, abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy”.

Musimy z mozołem walczyć o prawdę, o pamięć, i ziarno tej prawdy i pamięci z przeszłości wyda na pewno stukrotny owoc w dzisiejszej rzeczywistości – mówił 1 marca 2018r. premier Mateusz Morawiecki przed Panteonem – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Zróbmy wszystko, aby na nowo w sercach wszystkich Polaków odżyły te hasła, które przez wieki były święte: Bóg, Honor, Ojczyzna.

Program obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Dzierżoniowie:

Obywatelski Ruch Patriotyczny oraz środowiska prawicowe z powiatu dzierżoniowskiego zapraszają na uroczystą mszę św. w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Odbędzie się ona w czwartek 1 marca 2018 o godz. 18.30. w dzierżoniowskim kościele pw. Maryi Matki Kościoła. Po wspólnej modlitwie w intencji niezłomnych obrońców suwerennej Polski z lat 1944-63 przejdziemy pod pomnik Żołnierzy Wyklętych przy ul. Bielawskiej by złożyć kwiaty i zapalić znicze. Zapraszamy do udziału w uroczystości.

Chwała Bohaterom!

Zebrał: Kazimierz M. Janeczko

Klub Gazety Polskiej Dzierżoniów II

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress