Tekst alternatywny

Dzierżoniów II – Obchody 3 maja

„Vivat Maj, 3 Maj”. Na Skwerze Solidarności w Dzierżoniowie znów zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego

Jest już tradycją, że 3 maja na Skwerze Solidarności przy Pomniku Losów Ojczyzny w Dzierżoniowie spotykamy się, by wspólnie uczcić śpiewem i wiązankami kwiatów rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. W tym roku spotkanie pod hasłem „Vivat Maj, 3 Maj” rozpoczęło się mszą św. w kościele pw. Maryi Matki Kościoła. Mszy koncelebrowanej w intencji Ojczyzny i wdzięczności za Konstytucję 3. Maja, przewodniczył proboszcz parafii ks. Jarosław Leśniak. W homilii przypomniał śluby króla Jana Kazimierza, złożone dnia 1 kwietnia 1656 roku we Lwowie: „Ciebie dziś za Patronkę i Królową obieram. Wielka Boga Człowieka Matko, Najświętsza Dziewico. Ja, Jan Kazimierz, za zmiłowaniem Syna Twojego, Króla królów, a Pana mojego i Twoim miłosierdziem król, do Najświętszych stóp Twoich przypadłszy, Ciebie dziś za Patronkę moją i za Królową państw moich obieram. […] Król obrał Maryję za Królową i powierzył Jej Matczynej opiece Polskę. Dzisiaj, w tych niespokojnych czasach pełnych moralnych niebezpieczeństw i prób wyeliminowania z życia wartości chrześcijańskich, również powinniśmy nadal zabiegać o Jej opiekę – mówił proboszcz. 3 maja Kościół katolicki w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązuje ona do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza – powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dzisiaj należy jeszcze dodać odzyskanie niepodległości i zwycięstwo nad bolszewikami w 1920 roku oraz fenomen Solidarności z 1980 roku – powiedział ks. Leśniak.
Po zakończeniu mszy św. przed kościołem uformowała się kolumna z kompanią honorową WP, licznymi pocztami sztandarowymi, przedstawicielami władz samorządowych, duchowieństwa, partii politycznych, stowarzyszeń patriotycznych, związków, oświaty, kultury oraz mieszkańców miasta. W rytm marszu granego przez Orkiestrę Dętą DOK, przeszliśmy na Skwer Solidarności. Tutaj tradycyjnie zabrzmiał hymn państwowy i nastąpiło uroczyste odebranie przez kpt. Michała Kowalczyka, meldunku o gotowości do asysty honorowej kompanii WP z 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej w Kłodzku.
Historię uchwalenia Konstytucji 3. Maja przypomniał przewodniczący Rady Miejskiej Mirosław Piorun, który powiedział – 226 lat temu Europa patrzyła na Polskę z podziwem. 3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację Konstytucję 3 maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Po wystąpieniu przewodniczącego RM zostały złożone wiązanki kwiatów i zapalone znicze pamięci. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem Roty jednej z najpiękniejszych pieśni patriotycznych.
Po południu przy Alei Bajkowych Gwiazd, dla dzieci i młodzieży, odbył się festyn z zabawami sportowo-sprawnościowymi i konkursami o tematyce związanej z Konstytucją 3. Maja.
Dzisiejsza uroczystość już na stałe wpisała się w miejski kalendarz uroczystości religijno-patriotycznych. Cieszy udział licznej grupy mieszkańców wraz ze swoimi dziećmi i wnukami. Utworzyła się w Dzierżoniowie sztafeta pokoleń w której dziadkowie przekazują wnukom najcenniejsze wartości którymi kierują się w życiu, jest to patriotyzm, wiedzę o naszej tradycji i korzeniach chrześcijańskich oraz wspaniałej, ale i tragicznej historii. Można i należy tu przytoczyć słowa prezydenta Andrzeja Dudy, wygłoszone w TVP Historia: „Powinniśmy prowadzić – wzorując się, idąc za panem prezydentem Lechem Kaczyńskim – twardą, zdecydowaną politykę historyczną. Politykę prawdy”. Mówiąc o polskiej polityce historycznej, prezydent zwrócił uwagę na to, że walka o polską historię może też obudzić tych, dla których duma naszego narodu może być problemem. „Ci, którzy są potomkami zdrajców, nigdy nie będą chcieli tego przyznać. Będą walczyli z prawdą historyczną. Miejmy świadomość tego, że dzieci i wnuki zdrajców Rzeczypospolitej, którzy tutaj walczyli o utrzymanie sowieckiej dominacji nad Polską zajmują wiele eksponowanych stanowisk. W różnych miejscach – w mediach, w biznesie. Oni nigdy nie będą chcieli się zgodzić, by prawda o wyczynach ich ojców, dziadków i pradziadków zdominowała polską narrację historyczną.” – powiedział Andrzej Duda.
Podczas oficjalnych obchodów Święta Konstytucji 3 Maja na Placu Zamkowym w Warszawie prezydent powiedział: „W 2018 roku Naród Polski powinien się wypowiedzieć co do kształtu ustrojowego państwa. Chcę żeby w sprawie konstytucji odbyło się w naszym kraju, w 100 lecie odzyskania niepodległości, referendum. Czas na poważną debatę konstytucyjną, co jako prezydent dziś chcę mocno powiedzieć. Debatę z udziałem całego narodu, nie tylko z udziałem elit i polityków. Moi rodacy mają prawo się wypowiedzieć, czy konstytucja funkcjonująca od 20 lat ma się dobrze, czy też Polska i Polacy zasługują na nową konstytucję. Czas rozpocząć tę debatę”.
Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja przebiegły godnie, z powagą i radośnie. Cieszymy się z tego, że po latach zaborów i okupacji, żyjemy w wolnej i demokratycznej Polsce, będącej ważnym członkiem wspólnoty międzynarodowej. Jesteśmy dumni z dzisiejszej Polski, Polski niepodległej, Polski, która nie boi się wygłaszać swojego zdania nawet wtedy, kiedy jest ono niepopularne.

Klub Gazety Polskiej Dzierżoniów II

Kazimierz M. Janeczko

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress