Tekst alternatywny

Dzierżoniów II: Pomnik pamięci, godności i wierności

Pomnik pamięci, godności i wierności – 10.04.2018.
Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej to pomnik pamięci, godności, wierności – mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas wtorkowej uroczystości odsłonięcia pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. na pl. Piłsudskiego.
Państwo, które chce być ważne, nie może się bać. Nie lękajcie się, te słowa Jana Pawła II musimy ciągle pamiętać. Ten pomnik jest znakiem odrzucenia lęku. – powiedział Jarosław Kaczyński podczas obchodów VIII Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej.
„– Przyszedł ten dzień, na który czekaliśmy, dzień odsłonięcia pomnika ofiar. Tu, tuż obok, stanie prawdopodobnie w listopadzie pomnik Lecha Kaczyńskiego. Zapytajmy, jaki jest sens tych wydarzeń? Jaki jest sens tego pomnika, który jest o kilkadziesiąt metrów stąd? Pomnika pamięci, pomnika godności, pomnika wierności – mówił prezes PiS.
– Spójrzmy na napis na tym pomniku – tam jest 96 nazwisk. Bez żadnych tytułów, bez funkcji, po prostu 96 osób. 96 osób Polek i Polaków, choć nie wszyscy byli polskiej narodowości, to wszyscy byli polskimi obywatelami, osób, które wspólnie wybrały się do Katynia właśnie po to, by podtrzymać pamięć, i już to jest wystarczającym powodem, żeby ten pomnik tutaj stanął – dodał.
Prezes PiS stwierdził, że nawet gdyby byli to ludzie, którzy nie pełnili żadnej „wysokiej funkcji”, to pomnik ku ich pamięci powinien stanąć.
– Powinien stanąć, bo jest wyrazem pamięci o ludziach, którzy chcieli uczynić coś ważnego nie tylko w wymiarze osobistym, ale także w wymiarze narodowym, w wymiarze odnoszącym się do naszej historii, naszej pamięci, tej trudnej pamięci o Katyniu, ale pamięci tak ważnej – zaznaczył Kaczyński”.

W tej wzruszającej uroczystości, która już na trwałe wpisała się w historię Polski, uczestniczyła kilkudziesięciu osobowa delegacja z miast i gmin powiatu dzierżoniowskiego. Byli przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, Klubu Gazety Polskiej Dzierżoniów II, Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego, Obywatelskiego Ruchu Patriotycznego oraz niezrzeszeni mieszkańcy powiatu. Kiedy zapytałem ich o wrażenia mówili, „że w tak podniosłej uroczystości uczestniczyć można tyko raz a pamięć o niej pozostanie do końca życia”. Podkreślali wspaniałą atmosferę, wzajemną życzliwość i pomoc. Jeden z uczestników powiedział, że bardzo spodobały się mu słowa Jarosława Kaczyńskiego skierowane do Antoniego Macierewicza: „szczególnie dziękuje Antoniemu Macierewiczowi: – Wiele lat ciężkiej pracy, eksperymentów, hipotez. Ta stalowa wola, która doprowadziła do tego, że dziś jesteśmy bliżej prawdy”. Przypomniał również słowa Jarosława Kaczyńskiego z którymi jak twierdzi, w pełni się identyfikuje: „My chcemy jedności Polaków, ale jedności wokół dobra, a nie wokół zła. My chcemy silnej Polski, Polski sprawiedliwej, Polski, z którą będą się liczyć, my chcemy Polski godnej i my chcemy godnych Polaków i temu też te wszystkie wysiłki, które prowadziliśmy przez lata, miały służyć i służą”. Z przykrością odbieraliśmy próby zakłócenia uroczystości przez tzw. Obywateli RP których wspiera reżyser Agnieszka Holland – dodał.
Kazimierz M. Janeczko

Klub Gazety Polskiej Dzierżoniów II

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress