Tekst alternatywny

DZIERŻONIÓW II | Święto Narodowe Trzeciego Maja.


DZIERŻONIÓW II | Święto Narodowe Trzeciego Maja.
Święto Narodowe Trzeciego Maja.
Konstytucja ma już 230 lat – 03.05.2021.
Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w intencji Ojczyzny, odprawioną w kościele pw. Maryi Matki Kościoła. Przed Pomnikiem Losów Ojczyzny po odśpiewaniu hymnu państwowego i wystąpieniu przewodniczącego RM, delegacje samorządów, stowarzyszeń i mieszkańców złożyli wiązanki kwiatów. Uroczystość zakończyła się odśpiwaniem Roty.
Ze względu na pandemię koronawirusa obchody tegorocznego Święta Narodowego 3 Maja były ograniczone do minimum. Zachowując wymogi rygorów zgodnie z reżimem przepisów przyjętych na czas pandemii, złożyliśmy wiązanki kwiatów i zapaliliśmy znicze pamięci w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja – pierwszej konstytucji w nowożytnej Europie, a drugiej na świecie po amerykańskiej. Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione. Ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku.

Konstytucja 3 Maja była działaniem niepodległościowym.
Rzeczpospolita nie upadła dlatego, że nie było w narodzie woli do naprawy ustroju, naprawy państwa, tylko dlatego, że obce potęgi na to się nie zgodziły, w szczególności Rosja i caryca Katarzyna. Zachodzące zmiany zdławiono przemocą, oczywiście również przy zdradzie, bo Targowica jest symbolem zdrady. Pamiętajmy jednak, że Konstytucja 3 Maja była zaakceptowała przez wszystkie sejmiki Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego, zaakceptowana była też przez Kościół. W związku z tym był to mocno wybrzmiewający akt niepodległościowy, a także akt polskiej myśli politycznej. Tu mamy do czynienia z bardzo nowoczesną myślą, zarazem respektującą polskie tradycje państwowe i kulturowe. Pomimo tego, że tam nurty oświeceniowe pojawiały się jako dominujące, to jednak zaakceptowano katolicki charakter kraju. Przypomnę, że Konstytucja 3 Maja rozpoczyna się „W imię Boga w Trójcy Jedynego”. Efekt jest taki, że to nie Polska sama doprowadziła się do zguby, bo naród polski był w stanie się podźwignąć bez wojny domowej, bo pamiętajmy, że nie było żadnej wojny domowej po Konstytucji 3 Maja. Targowica była praktycznie założona przez carycę Katarzynę i była elementem zdrady, ale w istocie jeżeli bierzemy pod uwagę całe społeczeństwo, to sama Rzeczpospolita była w stanie się sama podnieść. To dawało nadzieję na przyszłość – mówi prof. Mieczysław Ryba, historyk.

Po południu Stowarzyszenie Młodych Patriotów zaprosiło mieszkańców powiatu dzierżoniowskiego na uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja.
– Święto upamiętnia dzień, kiedy w Polsce zaszły duże zmiany prawne dotyczące zarówno kwestii władzy w państwie, oświaty i religii. Ustawa zasadnicza byłą ogromnym osiągnięciem i wprowadziła wiele korzystnych zmian dla narodu, dlatego musimy pamiętać o tym ważnym dla Nas dniu i wspólnie świętować uchwalenie Konstytucji 3 Maja – powiedział Remigiusz Biały, członek SMP. Przytoczył słowa prezydenta Andrzeja Dudy, wygłoszone dzisiaj na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie: „My, obywatele państw Europy Środkowo-Wschodniej, obecni tu Polacy, Litwini, Ukraińcy, Łotysze i Estończycy pamiętamy, że nasze losy są ze sobą ściśle związane. Zdajemy sobie sprawę, że wolni możemy być tylko razem, tylko jednocześnie możemy żyć we własnych, suwerennych ojczyznach, korzystając ze swobód właściwych krajom nowoczesnej, demokratycznej Europy”.
Kazimierz M. Janeczko

Klub Gazety Polskiej Dzierżoniów II

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress