Tekst alternatywny

Dzierżoniów II: Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia w Dzierżoniowie – Święto Wojska Polskiego – 15.08.2018.

15 sierpnia obchodzimy rocznicę Bitwy Warszawskiej, pierwszego wielkiego zwycięstwa wolnego świata nad komunizmem. (…) Zwycięstwo przyszło dokładnie w dniu, gdy Polacy świętowali uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – mówi słynny irlandzki aktor Liam Neeson, zdobywca wielu nagród i gwiazda znanych na całym świecie filmów, który wystąpił w spocie Polskiej Fundacji Narodowej.

Jednym z ważnych momentów obchodów 100.lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  jest dzisiejsze święto przypominające wielkie zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej. 15 sierpnia 1920 roku, upalny, letni dzień był kulminacja polskiej obrony na linii Wisły przez nawałą czerwonej zarazy. To ważny dzień bo to także święto Wniebowzięcia Matki Bożej, a po zwycięskiej wojnie z bolszewikami także Święto Wojska Polskiego. Bitwa Warszawska zwana także „Cudem nad Wisłą” to jedno z trzech najważniejszych starć XX stulecia. Polacy obronili nie tylko stolice i kraj ale także Europe przed zalewem bolszewizmu.

Dlatego w 98. rocznicę tamtych wydarzeń również w Dzierżoniowie z inicjatywy środowisk patriotycznych wspomnieliśmy bohaterów walk z 1920 roku. W czasie uroczystej mszy św.            w kościele św. Jerzego w intencji Ojczyzny oraz Wojska Polskiego w 78. rocznicę Bitwy Warszawskiej ks. XXX w homilii przypomniał m.in. rozkaz Nr 1423 Michaiła Tuchaczewskiego do oddziałów Frontu Zachodniego – „Bohaterscy żołnierze Armii Czerwonej! Nadszedł czas rozrachunku. Armia Czerwonego Sztandaru oraz armia drapieżnego Białego Orła stanęły naprzeciw siebie przed bojem na śmierć i życie. Przez trupa Białej Polski prowadzi droga ku ogólnoświatowej pożodze. Na naszych bagnetach przyniesiemy szczęście i pokój masom pracującym. Na zachód!” Jednak na drodze do Europy czerwonej bolszewickiej zarazie stanął lud i  żołnierze Polscy. W sierpniu 1920 r. pod Warszawą i na całej linii Wisły starły się ze sobą nie tylko Wojsko Polskie i sowiecka Armia Czerwona. Było to zarazem starcie dwóch fundamentalnych idei – polskiego patriotyzmu oraz komunistycznego internacjonalizmu. Starcie cywilizacji zachodniej, europejskiej oraz barbarzyńskiej rosyjsko-azjatyckiej.

Bitwa Warszawska, Bitwa nad Wisłą, „Cud nad Wisłą” – toczyła się na ogromnej przestrzeni. Front liczył od 650 do 800 kilometrów długości. Rozciągał się od Zaleszczyk i Czortkowa, przez Lwów, Zamość, Dęblin, Warszawę, Płock, Włocławek, Toruń, Grudziądz. W bitwie brali udział wybitni wodzowie, dowódcy oraz politycy. Po stronie polskiej byli to m.in. Józef Piłsudski, Władysław Sikorski, Kazimierz Sosnkowski, Walery Sławek, Józef Beck, Lucjan Żeligowski, Tadeusz Bór–Komorowski, Edward Rydz–Śmigły, Tadeusz Rozwadowski, Józef Haller, Stanisław Haller, Tadeusz Kutrzeba, Leopold Okulicki, Stanisław Maczek.

W słynnej historycznej odezwie do Narodu Polskiego z dnia 3 lipca 1920 Józef Piłsudski jako Naczelnik Państwa i Naczelny Wódz Wojska Polskiego wzywał: „Obywatele Rzeczypospolitej! Ojczyzna w potrzebie! Wrogowie otaczający nas zewsząd skupili wszystkie siły, by zniszczyć wywalczoną krwią i trudem żołnierza polskiego niepodległość naszą. Zastępy najeźdźców, ciągnące aż z głębi Azji, usiłują złamać bohaterskie wojska nasze, by runąć na Polskę, stratować nasze niwy, spalić wsie i miasta i na cmentarzysku polskim rozpocząć swoje straszne panowanie. Jak jednolity niewzruszony mur stanąć musimy do oporu. O pierś całego narodu rozbić się na nawała bolszewizmu. (…) Niech na wołanie Polski nie zabraknie żadnego z jej wiernych i prawych synów, co wzorem ojców i dziadów pokotem położą wroga u stóp Rzeczypospolitej. Wszystko dla zwycięstwa! Do broni!”

Po mszy św. przeszliśmy do Rynku, gdzie przed tablicą poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu odbyła się druga część uroczystości. Wartę honorową wystawiła GRH 58 PP, słowo historyczne wygłosili; Jarosław Kresa i Janusz Maniecki. Czytano fragmenty z książki J. Piłsudskiego „Rok 1920”, złożyliśmy też wiązanki kwiatów pod tablicą. Wzruszającym akcentem uroczystości było odśpiewanie przez starszą panią fragmentu pieśni poświęconej Marszałkowi. Dzierżoniów pamięta…

Kazimierz M. Janeczko

Janusz Maniecki

Klub Gazety Polskiej Dzierżoniów II

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress