Tekst alternatywny

Elbląg II: 63 dni chwały i bohaterstwa Powstańców Warszawskich

Na początek uroczystości elbląskich, upamiętniającej 76 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, głos zabrał Prezes Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Elbląg – Ireneusz Zieminski, a kibice Olimpii Elbląg z zapalonymi racami głośno krzyczeli

BÓG HONOR I OJCZYZNA

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM

Ireneusz Zimiński – Prezes Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Elbląg – klubowicz Klubu Gazety Polskiej Elbląg II im. Lecha Kaczyńskiego
Szanowni Państwo.

Mija 76 lat od zdarzenia, które, jak mało które w historii ostatnich wieków, wpisuje się w naszą historię. Wydarzenie, które wraz z upływem czasu staje się ważne, coraz ważniejsze. Ma istotny wpływ na naszą narodową świadomość.

W końcu wydarzenie, które ciągle jest aktualne, które jest przedmiotem rozważań, sporów we wszystkich jego aspektach

Przez dziesiątki lat rocznica Powstania Warszawskiego, była jedynym dniem narodowym świętowanym spontanicznie przez oddolny ruch różnych, nieformalnych grup patriotycznych.

W naszej historii pełnej narodowych zrywów było to wydarzenie niezwykłe. Nawet wtedy, gdy wolności nie było, to ta rocznica obchodzona była w Warszawie, jak i poza nią. Jest to dzień upamiętniający wielką bitwę stoczoną przez Armię Krajową z niemieckim okupantem w ramach akcji „Burza”.

Szanowni państwo

Moc Powstania Warszawskie wynika z tego, że było ono wielkim wybuchem polskiego dążenia do wolności. To właśnie determinowało, żołnierzy AK i innych organizacji walczących, do niezwykłego heroizmu. Bohaterstwa, które było podziwiane nawet przez wrogów.

Kolejny raz porzuceni przez sojuszników, zdradzeni politycznie utraciliśmy naszą suwerenność na dziesięciolecia.

Dziś czcimy pamięć tych, którzy walczyli, tych którzy zginęli w czasie powstania. Składamy hołd bohaterom i chylimy czoła dlatego, że powstanie stworzyło moralną podstawę do naszej niepodległości i suwerenności

Obecność Powstania Warszawskiego w naszej narodowej historii dziś i przyszłości jest potrzebna także, po to, abyśmy mieli zawsze trwałe podstawy moralne naszego narodowego bytu, naszej narodowej wspólnoty, która jest wspólnotą wolnych Polek i Polaków.

Dla obecnie żyjących Polaków jest zobowiązaniem do nieustannej działalności, na różnych poziomach, dla utrzymania i dalszego pozytywnego rozwoju Rzeczpospolitej.

Chwała żołnierzom Armii Krajowej.

Chwała Powstańcom Warszawskich

Niech żyje Polska

Klub Gazety Polskiej Elbląg II

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress