Tekst alternatywny

Elbląg II: 75 rocznica Powstania Warszawskiego

Przemówienie Ks. Infułata Mieczysława Józefczyka żołnierza Armii Krajowej, uczestnika Powstania Warszawskiego z okazji 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, odczytanego 1 sierpnia 2019 przez prezesa Okręgu Elbląg Żołnierzy Armii Krajowej, przed pomnikiem Armii Krajowej w Elblągu Ireneusza Ziemińskiego

1 sierpnia 2019

Siedemdziesiąt pięć lat to tak od czasów odległy tok dziejów, że wydaje się w opinii większości nas tu zebranych jakby czymś nierzeczywistym a przecież żyją jeszcze i ostatnich dni swoich dożywają ci, którzy byli nie tylko świadkami ale i uczestnikami tych wydarzeń, które dzisiaj obchodzimy.

Patrzymy na Powstanie Warszawskie z perspektywy naszych czasów i oceniamy je w zależności od naszych poglądów na aktualne problemy naszej Ojczyzny.

I mamy do tego prawo, lecz jednocześnie mamy obowiązek spojrzenia na to wydarzenie oczyma tych, którzy wówczas stanęli przed trudnym, ale dla nich oczywistym wyborem.

Powstanie miało umożliwić ujawnienie się legalnych polskich władz w stolicy kraju i nie dopuścić do zainstalowania się tam niesionego na radzieckich bagnetach tak zwanego Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, zwanego w skrócie Pekawuenem, utworzonego przez tych, którzy zdążyli już wymordować dziesiątki tysięcy Polaków a ponad milion z nich wywieźć na koniec świata.

Społeczeństwo polskie po doświadczeniach napadu radzieckiego w roku 1939, po masowych wywózkach Polaków, po mordzie katyńskim wreszcie, wiedziało, że po wkroczeniu wojsk radzieckich nie odzyska niepodległości.

Jeden tylko, jedyny pozostał sposób, by zaakcentować, że

POLSKA JESZCZE NIE ZGINĘŁA.

Uwolnić Warszawę od niemieckiego okupanta i wtedy razem z wojskiem idącym od wschodu dobijać hitlerowską bestię.

Warszawa powstała. Mężczyźni, kobiety, młodzież a nawet dzieci poszli na śmiertelny bój z jednym wrogiem, po to, by drugi wróg nie zniewolił Ojczyzny

Cześć ich pamięci

Ks. Infułat MIECZYSŁAW JÓZEFCZYK

Kluby Gazety Polskiej Elbląg II

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress