Tekst alternatywny

ELBLĄG II | 77 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego


Na początek uroczystości elbląskich, upamiętniającej 77 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, głos zabrał  Prezes  Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Elbląg – nasz klubowicz Klubu Gazety Polskiej Elbląg II im. Lecha Kaczyńskiego Ireneusz Ziemiński,

Przemówienie Prezesa Okręgu Elbląg Związku Żołnierzy Armii Krajowej, klubowicza Gazety Polskiej Elbląg II

„We wrześniu 1939 roku nasi sąsiedzi: Rzesza niemiecka, Rosja radziecka, Słowacja I Litwa po zbrojnej agresji – napaści, podzielili pomiędzy siebie terytorium ziemi II R.P.

Sąsiedzi nasi łamiąc wszelkie umowy miedzy narodowe przejęli nasze zasoby narodowe, a naród polski dostał się w ręce oprawców, którzy rozpoczęli planową eksterminację, zaczynając od szeroko pojętych elit.

Umowy sojusznicze z Francją i Anglią okazały się nic nie warte w obliczu sojuszu narodowego socjalizmu z socjalizmem internacjonalistycznym.

Struktury państwa dalej trwały w podziemiu, ponieważ Polacy mieli wolę walki o niepodległą i suwerenną Polskę.

Chcieli być wolni i  wolność sobie zawdzięczać

Przygotowano ogólnonarodowe powstanie, po którym Polska znowu będzie krajem wolnym i zasobnym.

W obronie ludzkiej godności w Warszawie wybuchło I powstanie. Obywatele polscy, żydowskiego pochodzenia chwycili za broń.

II powstanie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku.

To zorganizowane uderzenie wojsk polskich zgrupowanych w Warszawskim Korpusie AK na garnizon okupacyjnych wojsk niemieckich.

Walczyli dzielnie przez 63 dni, lecz państwa sojusznicze Powstanie Warszawskie spisały na straty, ponieważ dogadały się z Kremlem w sprawie nowego podziału Polski.

We wrześniu 1944 roku Armia Czerwona zajęła prawobrzeżne dzielnice Warszawy, rozdzielone od mordowanej lewobrzeżnej Warszawy, wysychającą rzekę.

Powtórzyła się sytuacja  z 1939 roku, kiedy dwa sojusznicze totalitaryzmy zadawały śmiertelne ciosy w serce naszego Kraju

Po lewej i prawej stronie Wisły ginęli żołnierze AK i ludność cywilna.

Rozmowy z Wermachtem zakończyły się podpisaniem umowy o zaprzestaniu walk, w której zawarte i zapisane ustalenia zostały później złamane przez stronę niemiecką.

Historia się nie skończyła, toczy się dalej, dlatego musimy pilnować Polski, przede wszystkim licząc na własne siły „

Kibice Olimpii Elbląg z zapalonymi racami głośno śpiewali

BÓG HONOR I OJCZYZNA

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress