Tekst alternatywny

ELBLĄG II | Zbyszek Godlewski padł – rocznica grudnia 1970 (wideo)


Pod tablicą upamiętniającą tragedię grudnia 1970 Klub Gazety Polskiej Elbląg II im. Lecha Kaczyńskiego pomodlił się w intencji ofiar złożył kwiaty i zapalił znicze.

Symbolem tych wydarzeń na Wybrzeżu jest śmierć elblążanina Zbyszka Godlewskiego, którego ciało nieśli na drzwiach robotnicy. Zespół muzyczny Patrioci działający przy Klubie Gazety Polskiej Elbląg II im. Lecha Kaczyńskiego nagrał własną wersję utworu Janek Wiśniewski padł zastępując fikcyjnego Janka Wiśniewskiego na prawdziwe Zbyszek Godlewski.

W grudniu 1970 roku władze komunistyczne po raz kolejny wydały rozkaz żołnierzom i milicjantom  by strzelali do robotników na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga.

Zginęły 44 osoby, ponad 1160 rannych.

W grudniu 1970 r., w proteście przeciw podwyżkom cen wprowadzonym przez władze PRL, przez Wybrzeże przetoczyła się fala strajków i demonstracji.

W Gdańsku i Szczecinie protestujący podpalili gmachy komitetów wojewódzkich PZPR. Aby stłumić protesty, władze zezwoliły milicji i wojsku na użycie broni.

Według oficjalnych danych, w grudniu 1970 r. na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga od kul milicji i wojska zginęły 44 osoby (w tym 18 w Gdyni), a ponad 1160 zostało rannych.

Zbrodniarze 56 – 70 – 76 – 81 roku nie ukarani

Klub Gazety Polskiej Elbląg II

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress