Tekst alternatywny

Encyklopedia Solidarności – P. Miskiewiczem i T. Brodzka w Essen i Aachen (wideo)

Encyklopedia Solidarności – Przemysławem Miskiewiczem i  Teresa Brodzka w Essen i Aachen (wideo)

W dniu 22 lutego br. o godz. 18.00 w kolejnym spotkaniu z cyklu „POLSKI WIECZÓR w ESSEN zaprezentowali swą pracę w ramach projektu ENCYKLOPEDIA SOLIDARNOŚCI jej współautorzy: pani Teresa BRODZKA i Przemysław MIŚKIEWICZ, którzy przybyli do Niemiec na zaproszenie Klubu Gazety Polskiej w Essen. Podczas esseńskiego spotkania nasi prelegenci, obok tajników powstawania encyklopedii, nie stronili od szerszego obrazowania obecnej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce i na Ukrainie.

Przemysław Miśkiewicz opowiadając o swej pracy na kanwie polityki historycznej Państwa Polskiego w obecnej dobie, przybliżył zebranym cele i realia prowadzonego przez niego STOWARZYSZENIA POKOLENIE. Wszystko to dało asumpt do żywej dyskusji, trwającej do późnych godzin wieczornych.

Nasuwająca się uwaga dot. tego spotkania, to faktycznie mizerna frekwencja, dająca niejako świadectwo charakteru lokalnego wychodźctwa polskiego.

Pomimo tego spotkanie należy uznać za udane, ponieważ dyskusja trwająca blisko dwie godziny trzymała wszystkich uczestników w stałym wysokim napięciu, co nie jest w emigracyjnej rzeczywistości regułą.

Pośród dwojga prelegentów pan Przemysław Miśkiewicz, głęboko zaangażowany w pomoc powstańcom ukraińskim, szeroko i taktownie opowiadał i odpowiadał na kwestie związane z wydarzeniami na kijowskim Majdanie na gro pytań zebranych, w których brylował lokalny znawca tematów ukraińskich, inicjator różnorakich akcji kresowian w Niemczech, a zarazem członek KGP Essen Dariusz Butyrowski.

W niedzielę 23 lutego spotkanie pt. ENCYKLOPEDIA SOLIDARNOŚCI odbyło się w Aachen.Nasi goście wraz z tam osiadłymi emigrantami polskimi uczestniczyli w Mszy św. w intencji naszej Ojczyzny Polski i ludzi SOLIDARNOŚCI odprawionej przez proboszcza tamtejszej POLSKIEJ MISJI KATOLICKIEJ księdza Bogdana RENUSZA TChr, potem udali się na spotkanie do „Białego Domku” nieopodal polskiego kościoła w Akwizgranie.

Zapis wideo zawierający prelekcję naszych gości jak i dyskusję prezentujemy w nieskróconej wersji, w dwóch częściach na naszym portalu: www.polaczwessen.de

W.K.

wideo: polacywessen

Essen_WieczorLuty

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress