Tekst alternatywny

Energia i niepodległość – wywiad z Piotrem Naimskim

Energia i niepodległość – wywiad z Piotrem Naimskim

Piotr Naimski – biochemik, nauczyciel akademicki, działacz opozycji w okresie PRL, publicysta, polityk, ceniony za granicą profesjonalista, merytorycznie, na każdym kroku broni Polskiej Racji Stanu. Twórca niezależnej  strategii energetycznej. Realizator budowy i obecnie rozbudowy Terminala LNG im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu oraz Baltic Pipe łączącego w przyszłości Polskę ze złożami gazu norweskiego.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa RM, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej a obecnie kandydat na posła w wyborach 13 października 2019 r. na liście Prawa i Sprawiedliwości,

Z Piotrem Naimskim rozmawiał Tadeusz Antoniak

T.A. Jesteśmy  tuż po Paradzie Pułaskiego, która odbyła się na 5th Ave w Nowym Jorku, panie ministrze jakie wrażenia?

P.N. Cieszę się, ze mogłem uczestniczyć w tej paradzie, zostałem zaproszony przez Ryszarda Zawisnego szefa Komitetu Parady. Po raz trzeci w życiu brałem w niej udział. Pierwszy raz w 1982 potem w 1983 roku, wówczas mieszkałem w Nowym Jorku przez trzy lata. Jest to niewątpliwie święto wszystkich Polaków. Jest to święto, które dokumentuje związki miedzy Polakami i Amerykanami, związki które datują  się od Pułaskiego i Kościuszki. To dobry moment aby wspomnieć o relacjach jakie w tej chwili łączą Polskę i Stany Zjednoczone, są to relacje sojusznicze. Jesteśmy razem w Sojuszu Północno – Atlantyckim ale jednocześnie nasze dwustronne relacje układają się bardzo dobrze. To jest nowa epoka.

Mamy podpisane nowe porozumienie Polsko -Amerykańskie o stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. To bardzo istotne wzmocnienie bezpieczeństwa naszego kraju, to jest sytuacja w której zobowiązania sojuszniczo – obronne NATO nabierają wiarygodności . Porozumienie techniczne podpisane przez Prezydenta Andrzeja Dudę i Prezydenta Donalda Trumpa ostatnio w Nowym Jorku daje realna perspektywę wypełnienia nowych zobowiązań o współpracy. Również  zakup uzbrojenia, modernizacja polskiej armii spotyka się ze wsparciem Ameryki. Prowadzimy  intensywny dialog dotyczący współpracy energetycznej pomiędzy naszymi krajami. Polski rząd, którego mam zaszczyt reprezentować prowadzi rozmowy z Departamentem Energii w rządzie amerykańskim. Rezultaty są już bardzo widoczne, to jest pakiet umów, które zostały podpisane przez PGNiG z producentami gazu skroplonego. Gaz będzie przesyłany do Polski i odbierany w terminalu LNG w Świnoujściu. Terminal ten w niedalekiej przyszłości będzie rozbudowywany, do 2021 roku o 50%. To element większej strategii, która umożliwi w roku 2022 uwolnić Polskę od monopolistycznych dostaw rosyjskiego gazu. Budujemy strategiczny gazociąg, który połączy norweskie złoża gazu po dnie Bałtyku z Polska. Trasę  przepływu gazu nazwano  Baltic Pipe. W  projekcie tym jesteśmy już dość mocno zaawansowani.W odniesieniu do amerykańskich relacji – nie tylko odniesieniu do sprzedaży skroplonego gazu dla Polski, jak również w kontekście budowy nowej trasy  przesyłowej gazu z Norwegii do Polski, ale także i współpracy w rejonie środkowej Europy, poparcie Stanów Zjednoczonych dla politycznej idei w rejonie Trojmorza pomiędzy Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym daje pozytywna perspektywę. Ta dzisiejsza parada jest dobrym momentem aby te osiągnięcia sobie przypomnieć.

Wybory, które będziemy mieli za tydzień są bardzo ważne i mogą się okazać dla tej strategii o której wcześniej wspomniałem bardzo istotne. Przedłużenie mandatu obecnie rządzącego PiS da gwarancje, że wiarygodność która wykazał się rząd przez ostatnie cztery lata będzie mogła być nadal potwierdzana. Nowy kierunek nadany Polce przez nasz rząd będzie kontynuowany. Wybory poza granicami kraju to wybory z okręgu warszawskiego. Polacy mieszkający poza krajem, mogą mieć duży wpływ na to kto zostanie posłem w następnej kadencji. Udział w wyborach jest sposobem na to aby podtrzymywać rzeczywiste więzi z krajem. A chodzi głownie o to abyśmy byli zawsze razem w kraju i za granica.

T.A. Panie ministrze, udzielił Pan bardzo wyczerpującej odpowiedzi na temat idei Trójmorza oraz bezpieczeństwa energetycznego Polski w sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi.

Jest jeszcze  jedna kwestia, która bardzo nurtuje zwłaszcza Polaków zamieszkałych w Ameryce a mianowicie sprawa roszczeń do mienia bezspadkowego w Polsce. Wiemy, ze środowiska żydowskie napierają aby te sprawę na ich korzyść rozstrzygnąć. Jakie jest Pana stanowisko w tej sprawie?

P.N. Ta sprawa jest prosta. Nie ma takiej możliwości prawnej żeby bezspadkowe mienie nie przeszło na rzecz Skarbu Państwa.  Jest to prawo, które obowiązuje we wszystkich normalnych krajach także i w Polsce. Dopóki rządzi Prawo i Sprawiedliwość w Polsce, nie ma mowy o żadnych tego typu roszczeniach wysuwanych wobec naszego kraju.

T.A. Czy jako kandydat na posła w nadchodzących wyborach ma Pan jakieś konkretne propozycje dla Polaków mieszkających poza granicami Polski, nie tylko w Stanach Zjednoczonych?

P.N. Oczywiście, nie można zapominać o rodakach, którzy wybrali życie na obczyźnie. Należy zastanowić się nad stworzeniem jednomandatowego okręgu wyborczego do Senatu RP oraz umożliwienie reprezentowania Polonii w Sejmie. Następnym istotnym punktem jest trwałe zwiększenie liczby punków wyborczych poza krajem.

Ostatnim ważnym zagadnieniem jest przyjęcie korzystnych rozwiązań dla polskich emerytów mieszkających za granica. To ostatnie jest szczególnie istotne, gdyż dotyczy działaczy Solidarności 80’, którzy znaleźli się na emigracji nie z własnego wyboru lecz zostali do tego zmuszeni.

T.A. Panie ministrze, dziękuje za rozmowę. Ja ze swojej strony życzę  powodzenia w najbliższych wyborach. Mam nadzieje, ze tym wywiadem przekona pan wyborców do swojej osoby ponieważ Polonia Amerykańska głosuje na okręg warszawski gdzie jest Pan kandydatem do Sejmu na liście Prawa i Sprawiedliwości z numerem 4.

Wysłuchała- Małgorzata Bojko

 Foto: Adam Stępień

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress