Długo czekaliśmy na uroczyste obchody 100-lecia odzyskania niepodległości Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.
W niedzielę, 11 listopada 2018 r. w polskojęzycznej parafii rzymskokatolickiej w Essen, o godz. 9.30 odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, w której uczestniczyli zaproszeni goście: Jakub Wawrzyniak – konsul generalny RP w Kolonii, Andrzej Dudziński – konsul ds. Polonii, Wojciech Poczachowski – dyr. Instytutu Polskiego w Düsseldorfie, naukowcy wrocławskiego oddziału IPN – dr Stanisław Bogaczewicz i dr Tomasz Gałwiaczek oraz wspaniali bardowie – Leszek Czajkowski i Paweł Piekarczyk. Na esseńskie obchody przybyli również nasi przyjaciele ze Stowarzyszenia Kombatantów Polskich z Paryża, z Akwizgranu i Kolonii.
Dopisała miejscowa społeczność polska, członkowie Klubu Gazety Polskiej oraz Polskiej Listy Wyborczej „Polacy w Essen”. Ksiądz proboszcz Jerzy Wieczorek TChr, słynący z patriotyzmu i krasomówstwa wygłosił okolicznościową homilię, będącą perełką uczuciowego zaangażowania w sprawy Ojczyzny. Pokrzepieni na duchu, z pieśnią na ustach „Boże coś Polskę przez tak liczne wieki” wyszliśmy ze świątyni. Powitało nas słoneczko i polska flaga, zapraszając nas do Marszu Niepodległości ulicami Essen. Nasz pochód wzbudzał niemałe zaciekawienie miejscowych przechodniów. Tu, w Nadrenii dzień 11 listopada to początek karnawału. Co to? Polski karnawał? – pytano nas. Tak, Polacy coś takiego mieli – karnawał „Solidarności”.
Maszerując z biało-czerwoną śpiewaliśmy polskie pieśni patriotyczne z okresu walki o niepodległość.
W sali parafialnej przewodniczący” Klubu Gazety Polskiej” i Polskiej Listy Wyborczej „POLACY w ESSEN” Wojciech Kusy powitał zebranych gości, a konsul generalny Jakub Wawrzyniak wyraził swą radość z uczestnictwa w esseńskich obchodach setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na zakończenie swego wystąpienia zacytował słowa śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego: „…11 listopad jest symbolem zwycięstwa po 123 latach drugiej niepodległości Polski. Ale 11 listopad niech będzie też symbolem przyszłej Polski, tej Polski, która zajmie takie miejsce w Europie, jakie z jej ponad tysiącletniej historii, z jej bohaterskiej walki w wieku XIX i XX się należy, na które uczciwie zasłużyła.”
Następnie wysłuchaliśmy Intro muzyczne, składające się z kilku pieśni patriotycznych – w tym utworów Jana Pietrzaka „Jest takie miejsce” i Andrzeja Rosiewicza „Pytasz mnie” w wykonaniu Izebelli Goleczko i Pauliny Fedorcio.
Po występie duetu wokalnego głos zabrali: ksiądz Jerzy Wieczorek TCh –gospodarz miejsca uroczystości oraz konsul Andrzej Dudziński i dyrektor Wojciech Poczachowski.
W dalszej części świętowania zabrzmiał koncert „Nieugięci i niepokorni 1918-1921” w wykonaniu bardów: Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka. To oni swym śpiewem przywracają pamięć i godność pomordowanym bohaterom, przyczyniając się do patriotycznego wychowania młodego pokolenia. Przykładem jest piosenka Pawła Piekarczyka do córki, kończąca się słowami: „… i tak wychowaj swoje dzieci”.
Ekspresyjnym wykonaniem utworu„Requiem Smoleńskie“, poświęconego pamięci Prezydenta RP profesora Lecha Kaczyńskiego i towarzyszącej mu delegacji, Paweł Piekarczyk zamknął koncert.
Po wspaniałym koncercie głos zabrali historycy z wrocławskiego oddziału IPN. Dr Stanisław Bogaczewicz wygłosił referat „Bóg Honor Ojczyzna. Fundament rzeczywistości zwanej polskością”, a dr Tomasz Gałwiaczek – „Rola i znaczenie kultury narodowej w odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku”, przedstawiając długą i waleczną drogę Polaków, prowadzącą do odzyskania upragnionej niepodległości w 1918 r. Mówił o powstaniach – począwszy od listopadowego – do powstań śląskich. Tak naprawdę zwycięskim – w jego ocenie – okazało się powstanie wielkopolskie. Jego starszy kolega, wyraził słowa uznania dla społeczności polskiej w Essen i jej działalności w Niemczech. Odniósł się także w ciepłych słowach do postawy tutejszych władz niemieckich (o tym można by podyskutować) wobec społecznego zaangażowania Polonii. Odkąd Republikę Federalną Niemiec zalewa fala uchodźców, Niemcy zaczynają postrzegać Polaków jako element bardziej wartościowy.
Nie zabrakło także niespodzianek dla dzieci i młodzieży. Otrzymały one dużo ciekawych prezentów od historyków Biura Edukacji Narodowej IPN Wrocław, nauczyciela historii Polski z Essen oraz od organizatorów esseńskich uroczystości.
Świętując w Essen 100-lecie odzyskania niepodległości byliśmy duchem obecni również w Warszawie. Ksiądz proboszcz na bieżąco podawał nam komunikaty z Warszawy – w stolicy klimat niezwykły, podniosły, nieprzebrane tłumy, różny przekrój społeczny i wiekowy. Wszyscy z flagami! Wszyscy ze śpiewem na ustach! Są Brytyjczycy, Francuzi, Niemcy, Finowie.
O godz. 11.00 pod Sejmem msza św. polowa i porywające za serca kazanie. Polacy, rodacy w stolicy, przybyli z różnych stron kraju – byliśmy z Wami, czuliśmy ten podniosły klimat, to szczęście, dumę i radość! Pamiętamy, że wolność nie jest na zawsze dana, ale zadana!
Klub Gazety Polskiej Essen