Tekst alternatywny

Filadelfia: Energia i Niepodległość

ENERGIA I NIEPODLEGŁOŚĆ
„ Stosunki Polsko – Amerykańskie 2015 – 2019„ – pod takim tytułem, dnia 8 września 2019, w Domu Narodowym na Brooklynie, odbyło się spotkanie z min Piotrem Naimskim oraz min Antonim Macierewiczem. Spotkanie miało liczną frekwencję, przybyło około 200 osób.
Swoją obecnością zaszczycił je również komendant 2 Okręgu Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Antoni Chrościelewski uczestnik bitwy o Monte Cassino w czasie II wojny Światowej. Przybyli również działacze „Solidarności” żyjący na emigracji w Stanach Zjednoczonych.
Spotkanie poprowadził Tadeusz Antoniak, przewodniczący Komitetu Smoleńsko – Katyńskiego, który po przywitaniu gości, przypomniał list do Prezydenta USA Jimiego Cartera z 1979 r., który sygnowany był przez przybyłych gości oraz śp. mecenasa i premiera Jana Olszewskiego. List ten zawierał między innymi propozycję ścisłej współpracy, gospodarczej i militarnej w ramach paktu „Trójmorze„ Polski i USA, z Polską jak głównym rozgrywającym. Przypomniał, że coś co 40 lat temu wydawało się niemożliwe, właśnie teraz po objęciu rządów przez Zjednoczoną Prawicę jest realizowane. Następnie głos zabrał minister Piotr Naimski. Jako Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. infrastruktury energetycznej, poinformował zebranych, iż rząd Prawa i Sprawiedliwości powierzył mu 4 lata temu koordynowanie działań prowadzących do pozyskania nowych, bezpiecznych źródeł energii, celem uwolnienia Polski od monopolistycznego dyktatu rosyjskiego w dostawach gazu. Zwrócił uwagę na trudności z jakimi boryka się ta bardzo ważna misja. Suwerenność energetyczna Polski nie jest w interesie Niemiec i Rosji, z tego względu jest tak bardzo krytykowana. Realizacja „niepodległości” energetycznej stała się faktem dzięki otwarciu terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, który już teraz przyjmuje liczne transporty skroplonego gazu, w coraz większym stopniu ze Stanów Zjednoczonych. Rozpoczęto następną inwestycję – budowę gazociągu „Baltic Pipe”, który połączy Polskę z Norwegią trasą po dnie Bałtyku. Ukończenie inwestycji umożliwi w 2022 roku ostateczne uwolnienie Polski od rosyjskiego monopolu. Polska wówczas stanie się krajem tranzytowym, transportującym gaz do innych państw, które nie posiadają swoich zasobów tego surowca, oraz utworzy nowy szlak gazowy „Północ – Południe Europy”. Minister Antoni Macierewicz odniósł się do długoletniej współpracy z Piotrem Naimskim. To oni wspólnie z premierem śp. Janem Olszewskim organizowali Komitet Obrony Robotników, a obecnie współpracują przy budowie strategii militarnej i energetycznej Polski. Minister Macierewicz zaapelował do zebranej Polonii o oddanie głosów w najbliższych wyborach parlamentarnych na człowieka, który zapewni kontynuacje strategicznych projektów energetycznych w najbliższych czterech latach, a jest świetnym fachowcem i pasjonatem.

Na spotkaniu obecny był również działacz polonijny z Los Angeles, Edmund Lewandowski, który kandydował do sejmu z list PiS-u. Zrezygnował on z kandydowania na rzecz Piotra Naimskiego. Edmund Lewandowski jest również dyrektorem – członkiem zarzadu w organizacji Koalicja Polaków w Ameryce – CPA, w zwiazku z tym wręczył w imieniu prezesa dr. Stanisława Śliwowskiego list poparcia dla Zjednoczonej Prawicy w nadchodzacych wyborach.
Pod koniec spotkania znalazł się czas na pytania kierowane od słuchaczy.
Polonię interesowała, miedzy innymi sprawa podwójnego opodatkowania emerytur, ale najwięcej pytań dotyczyło problemu ustawy S447. Do pytań z tego zakresu, stanowczo odniósł się minister Macierewicz mówiąc – „ Absolutne NIE dla roszczeń wobec mienia bezspadkowego w Polsce. Dopóki rządzi Zjednoczona Prawica, nie ma nawet o tym mowy”. Tłumaczył, iż nawet wprowadzenie przez Polski Sejm specjalnej ustawy, odnoszącej się do problemu mienia bezspadkowego, nie ma w tym momencie sensu, gdyż mogło by spowodować lawinę wniosków ze strony polskiej opozycji do Komisji Europejskiej, co w konsekwencji przełożyło by się na stratę czasu, który powinno spożytkować się na naprawę innych sektorów gospodarki krajowej, a nie na czasochłonne wyjaśnienie przed organami Unii Europejskiej.

W końcowej części spotkania, minister Piotr Naimski odpowiedział na pytanie o szansę na koalicję obozu rządzącego z Konfederacją. Stwierdził, że nie ma on nic przeciwko różnicy poglądów, bo dopuszcza to zdrowa zasada demokracji, ale różniące nas zdania nie powinny szkalować ani obrażać, a z Konfederacją często tak niestety jest. Na koniec dodał, że będąc wybranym na posła następnej kadencji, będzie domagał się ustanowienia odrębnego jednomandatowego okręgu wyborczego dla Polonii, zwiększenia liczby punktów wyborczych poza krajem oraz przyjęcia korzystnych rozwiązań dla polskich emerytów mieszkających za granica.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego w Amerykańskiej Częstochowie oraz organizacje wchodzące w skład Komitetu (między innymi Kluby Gazety Polskiej, Reduty Dobrego Imienia – USA, Rodziny Radia Maryja) oraz Dom Narodowy na Greenpoincie.

Red. Małgorzata Bojko

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress