Tekst alternatywny

Filadelfia – Konferencja zorganizowana przez CEPA

W dniu 1 października 2015 w hotelu Willard w Waszyngtonie odbyła się konferencja zorganizowana przez CEPA ( Central of European Policy Analysis) .  Think tank ten zajmuje się bezpieczeństwem i obronnością w Europie Środkowej i w Wschodniej ale również lobbuje na rzecz amerykańskich firm zbrojeniowych. Wśród panelistów i prelegentów byli miedzy innymi: Toomas Hendrih Illves – prezydent Estonii, Raimonds Vejonis – prezydent Łotwy, Lubomir Zaoralek – minister spraw zagranicznych Czech a także Generał Ben Hodges – dowódca amerykańskich wojsk lądowych w  Europie.
Na konferencji mówiono między innymi o bezpieczeństwie energetycznym naszego regionu a także o wojnie propagandowej prowadzonej przez media finansowane przez rzad Federacji Rosyjskiej. Minister energetyki Litwy, Rokas Masiulis, mówił o zagrożeniach dla regionu, które stanowi budowa gazociągu Nordstream II. O wojnie propagandowej bardzo szeroko wypowiedział się szef czeskiego MSZ. Generał Hodges natomiast, w swoim przemówieniu, zwrócił uwagę na to że  stare przepisy unijne mogą bardzo utrudnić i spowolnić mobilność oddziałów NATO.  W tej chwili na wszystkie pozwolenia, np żeby oddziały szybkiego reagowania mogły się przemieścić z Polski na Litwe, jest około dwutygodniowy czas oczekiwania. W tym czasie Rosja już bardzo łatwo mogłaby zablokować Morze Bałtyckie oraz Morze Czarne od strony Krymu.

Podczas tej konferencji miał również nieprzyjemny incydent z udziałem byłego Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego, który uczestniczył w panelu poświęconemu przygotowaniu następnego Szczytu NATO w Warszawie. Po zadaniu pytania przez jednego z amerykańskich dziennikarzy Johna Czopa na temat ewentualnego zrewidowania paktu Rosja–NATO w kontekście wojennej polityki Rosji względem Ukrainy oraz aneksji Krymu, a także w związku z tym, o ewentualne podjecie próby umiędzynarodowienia śledztwa w sprawie Tragedii Smoleńskiej, minister Sikorski częściowo odpowiedział merytorycznie, ale już sprawie Smoleńska całkowicie pominął  wyraźnie rozbawiony a także niestety pozwolił sobie na niegrzeczne docinki at persona  atakując Ministra Antoniego Macierewicza. Niestety cala ta sytuacje bardzo rozbawiła również  Marcina Zaborowskiego, byłego podwładnego Sikorskiego.  Natomiast siedzący pomiędzy oboma panami generał Hodges zachował głęboką powagę i wydawał się zniesmaczony ta sytuacja. General doskonale zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji i zagrożeń w naszym regionie. Możecie Państwo  przekonując się o tym oglądając relacje oraz wywiad z Generałem Hodgesem, który przeprowadził specjalny wysłannik telewizji Republika redaktor Michał Rachoń
(materiał dostępny na YouTube : Konferencja CEPA w Waszyngtonie).
Redaktor Rachoń podczas panelu z udziałem Ministra Sikorskiego zadał mu pytanie odnoszące się do kwestii stosunków Polski z Rosja po 10 kwietnia 2010.  Sikorski w odpowiedzi mówił o przetrzymywaniu wraku przez Rosję ale potem zaczął głosić skandaliczne historie na temat katastrofy. Następnie odszedł od meritum i  stwierdził ze telewizja, której redaktor Rachoń jest reprezentantem jest nieprzychylna partii rządzącej, z ramienia której to on jeszcze niedawno był ministrem, i ewentualnie o sprawach polityki Polski może porozmawiać z nim poza konferencja.

Znamienne było to zachowanie w dwa dni po świetnym wystąpieniu Prezydenta Andrzeja Dudy w ONZ, oraz ze w tym samym dniu zostaje rozwiązana Komisja Macieja Laska.
Jeszcze raz zachęcam Państwa do obejrzenia materiału filmowego w  telewizji Republika.
Tadeusz Antoniak, Waszyngton
Klub Gazety Polskiej – Filadelfia

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress