Tekst alternatywny

Filadelfia, Nowy Jork: Święto Żołnierza

18 sierpnia jak co roku odbylły się uroczystości Święta Żołnierza zorganizowane przez , tradycyjnie przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce Okręg 2.
Zaproszeni Goście: Attache Obrony z Waszyngtonu – Gen. Dywizji Cezary Wiśniewski, vice Konsul RP w NY
Mateusz Gmura, przedstawiciele Misji Polskiej przy ONZ: płk. Dariusz Kacperski, ppłk. Jarosław Oleśkiewicz.
Płk. Maciej Klisz  – Wojska  Obrony Terytorialnej, Bogdan Chmielewski – dyr. wykonawczy Polsko Słowiańskiej Federalnej Uni Kredytowej, Timothy Kuzma – Prezes Związku Sokolstwa Polskiego w Ameryce, Antoni Chrościelewski – kom. 2 Okręgu SWAP, uczestnik bitwy pod Monte Casino, awansowany w niedzielę na stopień kapitana przez szefa MON i Helena Knapczyk Koło Pomocnicze  Pań działające przy SWAP.
Uroczyste złożenie wieńców na cmentarzu weterańskim, defilada  pododdziałów weterańskich, salwa honorowa i Apel Pamięci. Koncelebry Mszy Św. przewodniczył prowincjał Paulinów z Amerykańskiej Częstochowy – ojciec Tadeusz Lzieńczyk. W homilii wygłoszonej , podkreślił związki państwa polskiego z katolicyzmem w myśl haseł BÓG HONOR I OJCZYZNA. Zawsze w walce o niepodległość Polski Bóg jest obecny, mówił też o próbach  wypierania wartości  chrześcijańskich z życia publicznego i społecznego.
Prowadzący uroczystości dr. Teofil Lachowicz, red naczelny czasopisma ” WETERAN ” przypomniał , że w tym roku mija 100 od powrotu Armii Błękitnej do Polski, mówił też o zasługach tej Armii w walce o niepodległość Polski i udziale w wojnie z bolszewikami w 1920 r., odczytał też list o szefa resory ds. Kombatantów , Jana Kasprzyka. Vice Konsul złożył życzenia dla weteranów i mówił o związkach swojego miasta rodzinnego – Leszna z Armia  Błękitna. Głównym mówca był gen. Cezary Wiśniewski, który mówił sojuszu  Armii Polskiej i Amerykańskiej w przeszłości i obecnie, dziękował za pomoc Polonii w tym środowisku Klubów GP za pomoc w podpisaniu ostatniej umowy o powiększeniu ilości wojsk amerykańskich w Polsce oraz wspomniał jak w przeszłości Polonia pomagał wejść do NATO.  Mówił, że zakup 32 samolotów F-35  i wojska amer. na wschodniej flance to jest przełom w budowaniu bezpieczeństwa Polski. Życzenia składał dla weteranów też  dyr. PSFUK Bogdan Chmielewski.
W uroczystościach jak zwykle wzięli udział przedstawiciele Klubów GP w USA na czele z Maciejem Rusińskim i Komitetu Smoleńsko Katyńskiego .
Członkami pl. 12 SWAP – w Filadelfii są działacze Klubów GP: Jacek Szklarski i Antoniak, którzy aktywnie włączają w pomoc organizacyjna Święta Żołnierza, centralnych uroczystości w Amerykańskiej Częstochowie jak i lokalnie  w Filadelfii. Członkini Klubu GP – Filadelfi – Małgorzata Bojko zajmowała się rozprowadzaniem książek i materiałów SWAP.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress