Tekst alternatywny

Filadelfia: odznaczenie działacza polonijnego z New Jersey USA Grzegorza Tymińskiego Krzyżem Wolności i Solidarności

20 października 2016 roku  zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma odznaczył działacza polonijnego z New Jersey USA Grzegorza Tymińskiego Krzyżem Wolności i Solidarności. Wyróżniony był jednym ze współzałożycieli zambrowskiej komórki Federacji Młodzieży Walczącej, a w 1989 r. znalazł się w składzie grupy założycielskiej komórki Niezależnego Ruchu Solidarności Młodych. NRSM aktywnie wspierał działalność Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w trakcie kampanii wyborczej.
W Stanach Zjednoczonych Grzegorz Tymiński kontynuuje swoją działalność na rzecz krzewienia prawdy o historii Polski. Jest redaktorem naczelnym Portalu Pamięć.us, który w ramach współpracy z Klubem Gazety Polskiej w Filadelfii, Kongresem Polonii Amerykańskiej Oddz Płn New Jersey oraz Kołem Przyjaciół Radia Maryja  tworzą Komitet Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego. Dzięki inicjatywie Grzegorza, w ramach Komitetu, we wrześniu br. został odsłonięty pomnik Żołnierzy Niezłomnych, który stanął w Amerykańskiej Częstochowie. Przy tej okazji  Prezydent RP Andrzej Duda, który odsłaniał pomnik, odznaczył kilka osób. Wśród nich znalazł się również Grzegorz Tymiński, który otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
Pan Tymiński, w ramach współpracy z IPN, w Stanach Zjednoczonych jest również inicjatorem akcji „Zapal światło wolności”, która organizowana jest w każdą rocznicę wybuchu stanu wojennego, dla uczczenia pamięci jego ofiar.
Aneta Antoniak
filadelfia-odznaczenie

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress