Tekst alternatywny

Filadelfia: Spotkanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z Polonia w New Britain, Connecticut

Spotkanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z Polonia w New Britain, Connecticut w niedziele, 22 wrzesnia 2019.

Minionej niedzieli 22 września w New Britan, CT
Pan Prezydent RP, Andrzej Duda w czasie spotkania z Polonia odznaczył dwunastu zasłużonych działaczy polonijnych i kombatantów – członka Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce ( SWAP), uczestnika Powstania Warszawskiego Pana Henryka Kabackiego – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Wśród odznaczonych Krzyżem Orderu Zasług Rzeczpospolitej Polskiej był, szef Klubu GP – Boston, a zarazem szef lokalnego oddziału Kongresu Polonii Amerykańskiej (KPA) i członek Koalicji Polaków w Ameryce ( CPA ) – Wiesław Wierzbowski oraz Tadeusz Walkowiak , zastępca Wiesława Wierzbowskiego w Klubie GP i KPA również członek CPA. Obaj panowie bardzo blisko współpracują z Komitetem Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej Ludobójstwa Katyńskiego od momentu powstania. Panowie maja też piękna kartę z okresu działalności w Solidarności . Wiesław Wierzbowski , działał w Szczytnie, w stanie wojennym był internowany, natomiast Tadeusz Walkowiak działał na terenie Wrocławia.
Wśród odznaczonych była również pani Dorota Andraka – Prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcajacych w USA – Krzyż Oficerski Orderu Zasług RP.
Po uroczystościach oficjalnych, w szczerej rozmowie z Wiesławem Wierzbowskim i Tadeuszem Walkowiakiem Pan Prezydent przekazał podziękowanie dla środowisk patriotyczno – niepodległościowych, zrzeszonych w Komitecie Smoleńsko – Katyńskim w tym Klubom GP, Rodzinom Radia Maryja i Reducie Dobrego Imienia – USA za działania na rzecz umocnienia sojuszu polsko – amerykańskiego w dziedzinie obronności ( Stałe Bazy Amerykańskie , zakup samolotów F – 35 ) i gospodarczej (zakup gazu skroplonego – w ramach projektu – Trójmorze ), pan prezydent podziękował również za zorganizowanie demonstracji na rzecz poparcia dla tych ustaleń, demonstracja ta odbyła się czerwcu br. w Waszyngtonie w czasie jego poprzedniej wizyty w USA.
Panowie rozmawiali również z panem min. Adamem Kwiatkowskim, odpowiedzialnym między innymi za kontakty z Polonia, o jeszcze bliższej współpracy tych środowisk z Kancelaria Prezydenta na rzecz Polskiej Racji Stanu.

Małgorzata Bojko 

Klub Gazety Polskiej Filadelfia

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress