Klub Gazety Polskiej Gdańsk II oraz parafia św. Michała Archanioła w Rekownicy zorganizowali w dniach 8-12 września pielgrzymkę „Śladami Prymasa Tysiąclecia”. Wzięli w niej udział członkowie i sympatycy klubów z Gdańska, Tczewa, Gdyni i Lęborka.
Na trasie odwiedziliśmy miejscowości związane z bł. kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Byliśmy w jego rodzinnej Zuzeli, w Żułowie na Lubelszczyźnie, gdzie pełnił swą kapłańską służbę w czasie II wojny światowej, oraz w Rywałdzie, Stoczku Klasztornym i Komańczy, gdzie był więziony przez komunistyczne władze.
Nie zabrakło też innych ważnych miejsc na patriotycznej mapie Polski. Dzięki uprzejmości dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce mogliśmy odwiedzić schrony partyzantów AK oraz nieczynne jeszcze muzeum. Poznaliśmy historię rodziny Ulmów i Polaków ratujących Żydów w Markowej. Modliliśmy się za ojczyznę za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli w sanktuarium w Strachocinie, odwiedziliśmy kaplicę św. Rozalii, patronki chroniącej od zarazy oraz sanktuarium w Świętym Krzyżu. O imponującym dziele budowy Aten Roztocza opowiedział nam w Szozdach ks. prof. Tadeusz Guz.
Punktem kulminacyjnym był nasz osobisty udział w beatyfikacji błogosławionych prymasa Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej. Szkoda, że ani władze, ani mieszkańcy Warszawy nie uczcili tego ważnego dnia wywieszeniem flag, a w domach otaczających świątynię, było widać tylko pojedyncze osoby.
Klub Gazety Polskiej Gdańsk II