Tekst alternatywny

Gdańsk II: Wyprawa Śladami polskości na Białorusi

Gdańsk II: Wyprawa Śladami polskości na Białorusi

Klub GP Gdańsk II wraz z Kresowym Biurem Podróży Jerek zorganizował wyprawę Śladami polskości na Białorusi. Wzięli w niej udział przedstawiciele pomorskich klubów Gazety Polskiej, Stowarzyszenia Rodzina Ponarska, Rodziny Radia Maryja, Klubu Ronina i sympatycy Strefy Wolnego Słowa z całej Polski.

Białoruś wywarła na nas jak najlepsze wrażenie pod względem panującego porządku, zaopatrzenia i gościnności mieszkańców. Bolały widoczne formy czci dla sowieckiego okupanta, plac Lenina z jego pomnikami w każdym miasteczku, ulice Feliksa Dzierżyńskiego, czy 17 września 1939r. Wieczny ogień pamięci i świeże kwiaty pod tego typu miejscami, stanowiły rażący kontrast dla zaniedbanych cmentarzy, na których chaszcze rosną wyżej nagrobków. Ale widać taki panuje zwyczaj, bo nawet współczesne cmentarze są w złym stanie.

Trasa naszej wyprawy wiodła znanymi i nieznanymi szlakami turystycznymi. Obowiązkowa była wędrówka po ścieżkach wybitnych pisarzy: Elizy Orzeszkowej i Adama Mickiewicza, odwiedziny w domu Czesława Niemena oraz w majątku Tadeusza Rejtana w Hruszówce, gdzie rozpadający się gigantyczny drewniany dwór i kaplica grobowa, głośno wołają by polskie władze wreszcie wszczęły starania o uratowanie tych miejsc. Elementem poznania współczesnego życia na Białorusi było zwiedzanie czynnej huty szkła Niemen w Brzozówce oraz rozmowy z rodakami. Nie zabrakło też elementów ściśle patriotycznych. Złożyliśmy hołd Powstańcom Styczniowym, pochowanym w znanej nam z „Nad Niemnem” Mogile, obrońcom Grodna, Żołnierzom Armii Krajowej na cmentarzach w Wawiórce i Surkontach. W Nowogródku odwiedziliśmy siostry Nazaretanki, które opiekują się Białą Farą, miejscem gdzie Władysław Jagiełło brał ślub z Sonką Holszańską, był ochrzczony i został cudem uratowany przed cudownym obrazem Matki Boskiej Nowogródzkiej Adam Mickiewicz, a także są pochowane błogosławione Siostry Męczenniczki, które oddały życie za 120 osób przeznaczonych na rozstrzelanie przez Niemców w 1943 roku.

Patronat nad wyprawą objęła „Gazeta Polska”

Teraz przed nami wyjazd na dożynki w majątku marszałka Piłsudskiego w Pikieliszkach we wrześniu. A za rok wyprawa śladami św. Andrzeja Boboli na Ukrainę i Białoruś. Zapraszamy.

 

Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II
www.klubygp.pl/kategoria/kluby/gdansk-2/
www.facebook.com/klubgp.gdanskii

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress