Tekst alternatywny

Gliwice: 96 Miesięcznica Smoleńska

Z potrzeby serca podjęte zobowiązanie dobiegło końca. 96 zabitych nad Smoleńskiem i 96 zamówionych przez Gliwicki Klub Gazety Polskiej,  Mszy  św., odprawionych – w większości – w kościele garnizonowym p.w. Św. Barbary w Gliwicach. Po Mszy św. z modlitwą wiernych za śp. Prezydentów i wybraną osobą z pośród ofiar tej tragedii, modlono się pod kaplicą Golgota Polska z „naszą” tablicą „Smoleńsk 2010”. Wspominano też życiorysy jednej lub kilku osób tak, że każda ofiara tej tragedii była wspominana co najmniej jeden raz.

 Odsłonięcie tablicy i poświęcenie Golgoty z 24 tablicami pamięci, odbyło się 18 kwietnia 2010 roku, bardzo uroczyście, z pełnym ceremoniałem wojskowym i udziałem żołnierzy jednostek wojskowych  z Garnizonu Gliwickiego. Można więc powiedzieć, ze modliliśmy się 97 razy za ofiary tragedii smoleńskiej, za naszego Prezydenta i wspaniałych przedstawicieli Narodu, lecących oddać hołd oficerom polskim w 70 rocznicę katyńskiej zbrodni wojennej.

10 kwietnia 2018 roku, jak zawsze, pod Golgotą Polską zebrali się niezrzeszeni mieszkańcy Gliwic oraz członkowie Klubu Gazety Polskiej, a od paru lat także Strzelców Rzeczypospolitej i  Klubu Inteligencji Katolickiej  z  Katowic. Obecni byli też oficerowie WP. Ministrantów i wartę honorową przed Golgotą Polską i na Rondzie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego wystawili Strzelcy Rzeczypospolitej. Za zmarłych zmówiono dziesiątkę Różańca, odczytano Apel, złożono kwiaty i zapalono znicze.

 Znaczna część klubowiczów wyjechała na centralne obchody w Warszawie.

J.Ś.

Kluby Gazety Polskiej Gliwice

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress