Tekst alternatywny

Gliwice: Bieg stulecia Obrony Niepodległości – Bitwa warszawska 1920

Z inicjatywy jednostki Gliwicko –Zabrzańskiej Strzelców Rzeczypospolitej postanowiono upamiętnić stulecie Bitwy Warszawskiej. Wspominając pościg wojsk polskich za uciekającym nieprzyjacielem w 1920 roku, padł pomysł zorganizowania biegu wielozadaniowego dla młodzieży klas mundurowych i innej kultywującej tradycje wojskowo –patriotyczne.
Zawody przeprowadzono w kompleksie leśnym Nadleśnictwa Rybnik w rejonie Smolnicy. Ze względu na obostrzenia z powodu pandemii Covid-19 ograniczono liczbę uczestników i wdrożono zalecane postępowania profilaktycznego.
Zawody obejmowały: biegi szybkościowy na 1920m; marszobieg patrolowy na spostrzegawczość; konkurs strzelecki na czterech stanowiskach oraz konkurs historyczny o Bitwie Warszawskiej. Na zawodach oceniana była praca zespołowa w grupach czteroosobowych i konkurs indywidualny z szybkości, celności strzeleckiej i wiedzy historycznej. Przed startem uczestnicy wysłuchali 15 minutowy referat o Bitwie Warszawskiej. Po biegu szybkościowym na 1920 metrów zespoły losowały i odpowiadały na pytania. Na biegu patrolowym drużyny na wzór zwiadu z 1920 roku – miały spostrzec podejrzane przedmioty prawdopodobnie pozostawionych przez uciekających bolszewików. Ostatnią konkurencją był sprawdzian celności na czterech stanowiskach strzeleckich.
Organizatorzy: Lasy Państwowe – Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach; Gliwicki Klub Gazety Polskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego; Jednostka Zabrzańsko-Gliwicka Strzelców Rzeczypospolitej; Fundacja Byłych Żołnierzy i Funkcjonariuszy Sił Specjalnych „SZTURMAN”. Patronem Biegu był Józef Kubica, Dyrektor RDLP w Katowicach. Patroni medialni, to: Gazeta Polska Codziennie, Niezależna.pl ,Gazeta Polska tygodnik, miesięcznik Nowe Państwo i Fundacja Klubów Gazety Polskiej.
Foto: Marek Kordylewicz, Maikel Borowicz

Klub Gazety Polskiej Gliwice

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress