Tekst alternatywny

Gliwice: Defilada Stulecia w Gliwicach

Defilada Stulecia w Gliwicach

 W warszawskiej defiladzie stulecia udział brały wyróżnione jednostki i organizacje. Wyróżnieni zostali też Strzelcy Rzeczypospolitej prowadzeni przez Komendę Główną w Pruszkowie. Szli  w rogatywkach z czerwono -niebieskimi chustami pod szyją, w śród nich członkowie klubów Gazety Polskiej  z Mazowsza ,Gliwic, Katowic i Międzylesia.

Strzelcy Rzeczypospolitej są organizacją paramilitarną, nawiązującą do ruchu strzeleckiego Józefa Piłsudskiego, a w działalności patriotyczno-historycznej współpracują z klubami Gazety Polskiej.

W wigilię Święta Wojska Polskiego , gliwiccy Strzelcy Rzeczypospolitej trzymali wartę honorową w czasie składania kwiatów w Kaplicy „Golgota Polska” pod tablicą „Bitwa Warszawska” oraz „Lwów 1918- 1920”.  Piersi złożyli kwiaty dowódcy jednostek wojskowych, potem  Strzelcy, Klub Gazety Polskiej i obywatele miasta.

Następnie pododdziały wojskowe Strzelcy i Klubowicze przemaszerowali za orkiestrą wojskowa i kompanią honorową pod pomnik Marszałka na capstrzyk zorganizowany przez dowództwo garnizonu. Po apelu poległych złożono wieńce i znicze. Uroczystość zakończono defiladą jednostek wojskowych i pojazdów bojowych. Uroczystość obserwowały tłumy mieszkańców Gliwic i okolic.

Fot. Ligia Mercik

Gliwicki Klub Gazety Polskiej.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress