Tekst alternatywny

Gliwice – Delegacja Gliwickiego Klubu GP na Zjeździe Cichociemnych

14 maja 2017r., odbył się 60 zjazd Cichociemnych – spadochroniarzy Armii Krajowej oraz ich rodzin. Był jedyny żyjący Cichociemny, 96 letni gliwiczanin Aleksander Tarnawski, wiele rodzin, gości, organizatorów i sponsorów. Organizatorami była Jednostka Wojsk Specjalnych GROM, która przejęła tradycje Cichociemnych oraz Fundacja Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. Czynnie uczestniczyli: Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego, delegacje wojskowe, harcerskie i Strzelcy Rzeczypospolitej ze sztandarem AK.

 Celem wszystkich jest kultywowanie pamięci o 316 bohaterach, którzy skakali by wywalczyć wolność lub zginąć. Zginęło 109, a ci, którzy pozostali, byli prześladowani przez sowieckich i polskich komunistów od tzw. wyzwolenia do 1957 roku.

Pod pomnikiem Cichociemnych w Warszawie, koło Sejmu, jak również na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, pod obeliskiem Spadochroniarzy, oddano w ceremoniale wojskowym hołd poległym. Przewodnicząca Gliwickiego Klubu GP złożyła kwiaty i zapaliła znicze w asyście  Komendanta Głównego Strzelców Rzeczypospolitej. Część oficjalną Zjazdu zakończyła Msza św. koncelebrowana w kościele p.w. św. Jacka, w klasztorze oo. Dominikanów, którzy od lat pielęgnują tradycje patriotyczne Wojska Polskiego, w tym także Cichociemnych.

Klub Gazety Polskiej Gliwice

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress