Tekst alternatywny

Gliwice: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 Marca w Gliwicach. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzono razem z 250 rocznicą zawiązania Konfederacji w Barze na Podolu, 29 lutego 1768 roku. Faktycznie zmagania z dominacją moskiewską trały, od tej Konfederacji, nie tylko do śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych Józefa Franczaka, który zginął w obławie ubeckiej 21.10.1963 roku, ale dalej przez ofiary grudnia 1970 roku, stanu wojennego i „seryjnych samobójców”.
Mszę św. odprawił i patriotyczną homilię wygłosił proboszcz parafii wojskowej p.w. Św. Barbary ppłk Krzysztof Smoleń . Kompanię honorową z pocztem sztandarowym wystawił 6 Batalion Powietrznodesantowy im. Gen. dyw. Edwina Rozłubirskiego. Obecni byli; płk. dr Sławomir Drumowicz dowódca JW. AGAT, ppłk Kamil Sworadzki dowódca 6 bpd, dowództwo Garnizonu Gliwickiego z ppłk Wojciechem Gębką na czele, oficerowie, żołnierze, parafianie oraz organizatorzy: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej z prezesem Oddziału Gliwickiego por. Włodzimierzem Kołkowskim, Gliwicki Klub Gazety Polskiej , Jednostki Gliwicko- Zabrzańska i Katowicka Strzelców Rzeczypospolitej.

Po Mszy św. Apel Pomięci przed Kaplicą Golgota Polska odczytał Strzelec RP Arkadiusz Siński. Złożono kwiaty i znicze przed 25 tablicami memorialnymi od Konfederacji Barskiej do Smoleńska. Odmaszerowała kompania honorowa i zdjęto wartę strzelecką. Potem krótsza uroczystość pod tablicą pamięci dwóch studentów Politechniki Śląskiej Kazimierza Chmielowskiego i Zbigniewa Kutermachy zamordowanych przez UB za udział w konspiracji antykomunistycznej. Na zakończenie, już nie na mrozie, lecz w Restauracji Polskiej odbyło się spotkanie z Panem Jakubem Pokojskim, potomkiem jednego z przywódców Konfederacji: „Od Konfederacji Barskiej do Żołnierzy Wyklętych 250 lat zmagań z dominacją moskiewską.” Dwaj panowie Pokojscy, ojciec i syn, w kontuszach szlacheckich z szablami, uświetniali uroczystości.

Fot. Iwona Nowogrodzka i Marek Kordylewicz

Klub Gazety Polskiej Gliwice

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress