Tekst alternatywny

Gliwice: Preludium sierpnia 1980

Preludium sierpnia 1980

13 lipca na spotkaniu Gliwickiego Klubu Gazety Polskiej kol. Elżbieta Kotlarska  wspomniała  historię powstania spontanicznego protestu robotniczego w lipcu 1980 roku na obszarze Lubelszczyzny.

1 lipca, władze PRL ogłosiły podwyżkę cen niektórych artykułów spożywczych.  Robotnicy wydziału obróbki mechanicznej Państwowych Zakładów Lotniczych w Świdniku 8 lipca powołali „komitet postojowy” i wstrzymali produkcję. Wkrótce strajk objął cały zakład. Protesty zaczęły się rozprzestrzeniać – stanęła Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku, Polmozbyt w Lublinie, Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku, Zakłady Azotowe w Puławach.    Władze starały się utrzymywać te wydarzenia w tajemnicy, spełniać część żądań i podpisywać porozumienia. 18 lipca strajkowało już 70 zakładów.

 Na Lubelszczyźnie od 8 do 24 lipca strajkowało  łącznie ok. 150 zakładów, a w całej Polsce 177.  Kol. Henryk Mularz opowiedział o przebiegu najdokuczliwszego, w tym czasie dla władz, strajku na kolei i o zablokowaniu portu przeładunkowego w Żurawicy przez kilkanaście  lokomotyw, w czym brał bezpośredni udział.

J.Ś.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress