Tekst alternatywny

Gliwice: Spotkanie 5 grudnia

Cotygodniowe spotkanie przypadło tym razem w 151 rocznicę urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego, patrona Gliwickiego Klubu Gazety Polskiej, więc zaczęliśmy od przypomnienia sylwetki i dokonań szanownego Marszałka.
W kolejnej części spotkania koleżanka Ligia Mercik przypomniała historię „Enigmy” – niemieckiej maszyny szyfrującej, powstałej w latach 20-tych XX w. i uznawanej za maszynę niemożliwą do odkodowania. A jednak! Polscy matematycy Marian Rejewski, przy współpracy Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego pod koniec grudnia 1932r. złamali ten kod. Kopie „Enigmy” skonstruowane w Polsce, latem 1939r. przekazano do Francji i Anglii. Zdaniem historyków, dzięki znajomości informacji przesyłanych przez „Enigmę”, II wojna trwała o 2 do 3 lat krócej. W 2000r. Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki zostali pośmiertnie odznaczeni Krzyżami Wielkimi Orderu Odrodzenia Polski.
Kolega Piotr Stachurski, spojrzeniem architekta, opowiedział o urokliwym i bardzo przyjaznym oraz zielonym górniczym osiedlu w Katowicach-Nikiszowcu, gdzie co roku w weekend po „Barbórce” odbywa się Wielki Jarmark Bożonarodzeniowy. Najbliższy weekend, to właśnie … TEN WEEKEND!

Tekst: Elżbieta Kotlarska;
Zdjęcia: Marek Kordylewicz.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress