Tekst alternatywny

GLIWICE | Spotkanie Gliwickiego Klubu


GLIWICE | Spotkanie Gliwickiego Klubu

24.03.2021.Na spotkaniu online Gliwickiego Klubu Gazety Polskiej wspomniano o ks. Franciszku Blachnickim w stulecie urodzin. Ten prawdziwie wierzący kapłan był twórcą Ruchu Światło- Życie, Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i innych wspólnot katolickich..

24  marca 1944 roku została przez Niemców rozstrzelana ośmioosobowa rodzina Ulmów wraz z rodziną żydowską, którą ukrywali. Od paru lat w rocznicę tych wydarzeń obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów.  Jeden z klubowiczów był świadkiem, jako członek 5 osobowej rodziny zagrożenia  rozstrzelaniem na miejscu, lub zesłania do Auschwitz  – Oświęcimia za „zbrodnię” ukrywania Żydówki.  Na szczęście patrol żandarmerii niemieckiej ( 5 Ślązaków + 1 Bawarczyk), nie wykonał obowiązku aresztowania.   Patrol poszukiwał we wsi śladów nielegalnego uboju. Dowódca Ślązak, ryzykował co najmniej  przeniesieniem do karnej kompanii na froncie wschodnim.  Żydówka przed świtem została ukryta w innej miejscowości.

Ta przygoda nie przeszkodziła tej rodzinie na przechowywanie naraz trzech Żydówek w wynajętym domku letniskowym w lecie 1943 roku nad Jeziorami Trockimi. Zakończyło się to niestety tragedią. Na skutek braku odpowiedzialności dwóch Żydówek utonął 7 letni Piotruś, starszy brat obecnego klubowicza.  Opisała to po 50 latach jedna z  Żydówek ,współuczestniczka tych wydarzeń Pani dr med. Pola Wawer, we wspomnieniach o ludziach, „którym zawdzięcza swoje i matki ocalenie”, pod tytułem: „Poza Gettem i obozem”/Volumen, Warszawa, 1993./

 Klub Gazety Polskiej Gliwice

https://albicla.com/GLIWICKIKLUBGAZETYPOLSKIEJ

 

Gliwice_2021_03_24

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress