Tekst alternatywny

Gliwice: Spotkanie Gliwickiego Klubu „GP”

Gliwice 7 listopada 2018 roku.

Na cotygodniowym spotkaniu Gliwickiego Klubu GP wspomniano – w dniu stulecia urodzin – prof. Franciszka Maurera, wybitnego architekta zasłużonego dla Gliwic i Polski. Gościem klubu był Piotr Stachurski – jego student a potem przyjaciel. Strzelcy Rzeczypospolitej zapalili znicze przy grobie Profesora.
Franciszek Maurer we Lwowie ukończył studia w konspiracji, w 1943. Był członkiem AK pod pseudonimem „Zyndram”. Jego pasją był rysunek i malarstwo. Od 1948r. pracował na Politechnice Śląskiej. Był członkiem PAN. W 1980 r. uczestniczył w zakładaniu „Solidarności” w Gliwicach. Do końca życia był honorowym członkiem Klubu Gazety Polskiej w Gliwicach. Wg jego projektu odbudowano Rynek i Starówkę. Zaprojektował i wykonał tablice pamiątkowe Wojciecha Korfantego, gen. Augusta Fieldorfa „Nila”, gen. Leona Berbeckiego, Cypriana Norwida, Józefa Piłsudskiego, św. Jadwigi oraz dwóch studentów politechniki Śląskiej Kazimierza Chmielowskiego i Zbigniewa Kutermachy, zamordowanych przez UB.
Nasza klubowiczka Ligia Mercik poruszyła temat „Hołdu Ruskiego” z 1611r. Trzej Szujscy car Wasyl VI i jego dwaj bracia Iwan i Dymitr ukorzyli się przed królem Zygmuntem III Wazą i Polskim Sejmem. Car złożył przysięgę, że Rosja już nigdy na Polskę nie napadnie. Ten jeden z najważniejszych triumfów w dziejach Polski został całkowicie wymazany z naszej historii jeszcze przez cenzurę carską w XIX w. i wymazywany jest do dziś.

Tekst: Elżbieta Kotlarska;
Zdjęcia: Teresa Plewa,
Michał Stefanek.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress