Tekst alternatywny

GLIWICE | Spotkanie Online


17.03.2021. Na spotkaniu online Przewodnicząca Gliwickiego Klubu Gazety Polskiej wspomniała zmarłego przed dwoma dniami ks. biskupa seniora Diecezji Gliwickiej Gerarda Kusza. Gdy JE pełnił funkcję biskupa pomocniczego, okazywał dużo życzliwości oraz pomocy w działalności społecznej Klubu. Wspierał przy tworzeniu kaplicy Golgota Polska i przewodniczył w uroczystości jej poświęcenia 18 kwietnia 2010 roku. To było w dniu pogrzebu pary prezydenckiej na Wawelu. Podczas homilii w kościele garnizonowym p.w. Św. Barbary, biskup Gerard Kusz o tragedii smoleńskiej i jej skutkach powiedział między innymi:
„Najlepsze córki i synowie Polski teraz i 70 lat temu giną prawie w tym samym miejscu, a nad Europą czarna chmura – jaki to znak dla nas ?”.
Miał też nadzieję na poprawę stosunków politycznych w kraju, widząc i słysząc reakcje ludzkie w pierwszym tygodniu po tragedii:
„Polityczne cechy szły na bok. Cechy ludzkie były wydobywane i o nich najwięcej się mówiło. Mówiło się o wspólnocie, która zrodziła się w dniach żałoby”. „Rodzi się coś nowego, w bólu, ofierze, jaką tam złożyli nasi synowie, nasze córki. Należy mieć nadzieję, że człowiek z fobiami zarówno ten w Rosji, jak i ten w Polsce, nie myśli tylko rozumem, ale myśli sercem – myśli sercem, a czuje rozumem. To jest ta szansa przed nami” –
W lipcu 2012 roku Biskup Gerard Kusz przyjął patronat nad klubową akcją „Makulatura na misje, na budowę studni dla Sudanu Południowego”. Widział w niej cel ewangelizacyjny pobudzenia serc gliwickich parafian i cel samarytański wobec Sudańczyków. Przez dwa lata, dzięki jego wsparciu duchowym i słownym, zebrano, posegregowano i sprzedano do hurtowni makulaturę, pokrywając koszty budowy dwóch studni we wsiach sudańskich. Biskup Kusz uczestniczył też w zakończeniu tej akcji na spotkaniu „Misjonarze Kombonianie – Sudan Południowy” (23.02.2014)
21.11.2014, W Katedrze Gliwickiej, w czasie uroczystości przejścia na emeryturę, ks. bp Gerard Kusz wymienił Gliwicki Klub Gazety Polskiej jako organizację z nim współpracującą i zaprosił ją na spotkanie pożegnalne i poczęstunek w Centrum Edukacyjnym Jana Pawła II.
W najbliższą sobotę 20 marca w Katedrze Gliwickiej p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła pożegnamy Dobrego Pasterza, przyjaciela JE księdza biskupa Gerarda Kusza.
J.Ś.

Klub Gazety Polskiej Gliwice

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress