Tekst alternatywny

GLIWICE | Spotkanie z dr. Ferdynandem Morskim


W dniu 3 sierpnia 2022 roku odbyło się posiedzenie Klubu Gazety Polskiej w Gliwicach, w trakcie którego krótki referat o twórczości literackiej Wiesława Helaka, na tle mierności współczesnej literatury, wygłosił dr Ferdynand Morski.

Pan Helak urodzony w 1948 r. jest znakomitym prozaikiem, aktywny jest również jako reżyser filmowy i scenarzysta. W trakcie spotkania omówiono wybitną wartość literacką (demonstrowaną zarówno w świetnym zarysowaniu postaci i doskonale poprowadzonej narracji, jak i mistrzowskim operowaniu językiem polskim) jaką reprezentuje po raz pierwszy opublikowana w r. 2018 (wznowiona przez ARCANA w r. 2021) powieść pt. „W stronę Seretu”, znakomicie rysująca kresowe klimaty, a także świat chrześcijańskich i polskich wartości w zderzeniu z mrocznym czasem komunizmu w Polsce. Powieść ta jest częścią nieformalnej trylogii, na którą składają się też powieści „Nad Zbruczem” i „Góra Tabor”.

W 2017 roku pisarz został laureatem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza za powieść „Nad Zbruczem”. Za tę samą powieść w 2019 roku otrzymał Nagrodę Literacką i Historyczną Identitas.

Tekst Ferdynand Morski

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress