Tekst alternatywny

Gniezno: Juniorzy zmierzyli się w królewskiej grze na turnieju pamięci żołnierzy wyklętych

Aż 150 młodych graczy królewskiej gry pojawiło się w sobotni ranek, by zmierzyć się w piątej edycji Ogólnopolskiego Turnieju Szachowego Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Tegoroczna edycja wydarzenia, które obchodzi swój mały jubileusz, została rozłożona na dwa dni. Jak przyznają organizatorzy, spowodowane było to faktem iż z roku na rok ilość uczestników wzrastała i listę zainteresowanych było trzeba zamykać coraz szybciej.

– Nauczeni doświadczeniem roku ubiegłego, kiedy to na dwa tygodnie przed rozpoczęciem turnieju musieliśmy zamknąć listy startową z uwagi na 300 zainteresowanych graczy. Przemawiały za tym kwestie logistyczne – po prostu nie mieściliśmy się i dlatego postanowiliśmy w tym roku po raz pierwszy rozłożyć turniej na dwa dni dla roczników od 2004 i młodszych, a w niedzielę turniej będzie open również dla dzieci z wyższymi kategoriami szachowymi – przekazał Wiesław Banach z Ludowego Klubu Sportowego „Chrobry” Gniezno, współorganizatora wydarzenia.

Zawody rozpoczęły się po odczytaniu przez Pawła Kamińskiego listu od prezydenta RP Andrzeja Dudy, który objął wydarzenie swoim honorowym patronatem, a także po życzeniu dobrej gry od przedstawiciela Powiatu Gnieźnieńskiego, Marcina Makohońskiego. W szranki przy stołach zasiadło 150 zawodników nie tylko z Gniezna i Wielkopolski, ale także z innych części kraju. Wszystko to ku pamięci Żołnierzy Wyklętych, którym od samego początku przyświeca marcowy turniej. Aby podkreślić aspekt historyczny wydarzenia, w hali pojawiło się także stoisko Instytutu Pamięci Narodowej, które prezentowało najnowsze materiały oraz gry edukacyjne, dotyczące nowożytnych dziejów Polski.

Ostatecznie, po wielogodzinnych zmaganiach, najlepszym spośród juniorów okazał się być Jan Klimkowski z UKS „Smecz” Konin, który zajął pierwsze miejsce. Tuż za nim ulokował się Jan Skrzypiński z Polonia Środa Wielkopolska, a trzeci był Gracjan Grzesik z AKSz „Hetman-Politechnika Koszalińska” Koszalin. Wśród dziewcząt pierwsze miejsce oraz „Nagrodę Inki” dla najlepszej juniorki zdobyła Jadwiga Pieczewska z OTSz Ostrów Wielkopolski. Druga była Nikola Grzesik z AKSz „Hetman-Politechnika Koszalińska” Koszalin, a trzecia Zofia Łaźniewska z AZS Poznań. Spośród młodych gnieźnian najlepszy był Witold Lewandowski z LKS „Chrobry” Gniezno.

Wszyscy zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe w postaci gier, puzzli oraz innych historycznych pamiątek. Z pustymi rękoma nie odchodzili jednak żadni zawodnicy, gdyż na wszystkich czekały upominki przygotowane przez sponsorów turnieju.

W niedzielę 11 marca o godzinie 10:30 ruszy drugi dzień turnieju w klasyfikacji open (hala II LO). Zachęcamy do kibicowania.

Źródło: http://www.gniezno24.com/sport/item/13599-juniorzy-zmierzyli-sie-w-krolewskiej-grze-na-turnieju-pamieci-zolnierzy-wykletych

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress