Tekst alternatywny

Gniezno: Szachowy turniej z historycznym przesłaniem i małym jubileuszem

Marek Zakrzewski ze stęszewskiego klubu ASsz „Lipno” został triumfatorem V Ogólnopolskiego Turnieju Szachowego Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W niedzielę 11 marca odbył się drugi etap dwudniowych zawodów.

Turniej, który w tym roku obchodzi mały jubileusz, po raz pierwszy został rozłożony na dwa dni. W minioną sobotę odbyły się zawody w kategorii junior, do których wystartowało 150 zawodników z całego kraju (zobacz także relację i zdjęcia: Juniorzy zmierzyli się w królewskiej grze na turnieju pamięci żołnierzy wyklętych). Tymczasem na niedzielę zaplanowano główną część turnieju w kategorii open, do którego wystartowali w znacznej części seniorzy, choć i nie zabrakło młodych graczy. W sumie 11 marca przy stołach zasiadło 140 miłośników królewskiej gry nie tylko z Polski, ale i spoza granic naszego kraju. Przez dwa dni w sumie było to prawie 300 zawodników.

Wydarzenie, podobnie jak i poprzedniego dnia, rozpoczęło się od powitania wszystkich zawodników przez organizatorów turnieju. Paweł Kamiński odczytał list prezydenta RP Andrzeja Dudy, kierowany do uczestników zawodów, a następnie słowo do zgromadzonych wygłosił poseł Krzysztof Ostrowski oraz przedstawiciel Starostwa Powiatowego Marcin Makohoński. Po przedstawieniu zasad turnieju przez sędziego zawodów Macieja Cybulskiego, przystąpiono do pierwszej z dziewięciu rund, jakie zostały zaplanowane tego dnia.

Ostatecznie, po prawie sześciu godzinach zmagań, najlepszym spośród wszystkich okazał się być Marek Zakrzewski z ASSz „Lipno” Stęszew. Na drugim miejscu uplasował się Piotr Brodowski z Biały Król Wisznia Mała, a trzeci był Mikołaj Tomczak z MMKS „Wieniawa” Leszno. Pierwszą dziesiątkę zamykali kolejno: Jerzy Kot, Marcin Sieciechowicz, Mateusz Brzeziński, Ryszard Kujawski, Tomasz Jankowiak, Marcin Szeląg i Paweł Jaroch. Wszyscy zwycięzcy mogli liczyć na nagrody finansowe lub rzeczowe, ufundowane przez licznych sponsorów wydarzenia.

Ponadto, spośród kobiet najlepszą okazała się być Alicja Śliwicka z UKS „OPP” Toruń (otrzymała także nagrodę najlepszej juniorki i juniora do lat 18). Spośród zawodników gnieźnieńskich najlepiej w turnieju poszło ww. Ryszardowi Kujawskiemu. Tuż za nim był Szymon Banach, a następnie Marcel Butyrowski. Spośród juniorów do lat 12 najlepszy był Jan Wojdak z LKS „Chrobry” Gniezno, juniorów do lat 15 Gracjan Grzesik z AKSz „Hetman-Politechnika Koszalińska” Koszalin. Wśród seniorów najlepszy był Jerzy Kot z klubu Husaria.

Źródło: http://www.gniezno24.com/sport/item/13604-szachowy-turniej-z-historycznym-przeslaniem-i-malym-jubileuszem

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress