Tekst alternatywny

Gorąca jesień – 10.09.2013 r

Gorąca jesień – 10.09.2013 r.

Marsz protestu 14 września w Warszawie, w jakim na zaproszenie przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy wezmą udział Kluby „Gazety Polskiej” zapowiada się imponująco. Celem protestu jest odsunięcie od władzy nieudolnego i szkodzącego interesom Polski rządu Donalda Tuska, doprowadzenie do wcześniejszych wyborów i przywróceniu Polsce roli, jaką powinna odgrywać we współczesnej Europie. Ostatnie sześć lat rządów koalicji PO i PSL zrujnowały gospodarkę Polski i zadłużyły nasz kraj na wiele pokoleń. Na arenie międzynarodowej przestaliśmy się kompletnie liczyć; pozostaje nam szczycić się poniżającym poklepywaniem po ramieniu pana premiera przez możnych tego świata. Wielka emigracja młodych Polaków w poszukiwaniu pracy przypomina masową emigrację Irlandczyków w XIX wieku wywołaną klęską głodu, w wyniku którego zmarło ponad milion osób; kolejny milion Irlandczyków wyemigrował wówczas z kraju. Irlandia straciła wtedy około 25 proc. swojej ludności. Ślady tych dramatycznych wydarzeń zmieniły demografię tego kraju i ich skutki są obecne do dnia dzisiejszego. Według ostrożnych ocen zakłada się, że w ostatnich latach za granicę wyjechało ponad dwa miliony Polaków, z tego ponad 1,4 miliona to ludzie poniżej 40 lat – i to w czasie kryzysu demograficznego. Z danych GUS wynika, że najliczniejszą grupą młodych Polaków którzy wybrali życie poza Polską są osoby w wieku 25–34 lat. Jest ich około 730 tys. Urodzili się w latach 1977–1986; wtedy na świat przyszło 6,85 mln dzieci. Oznacza to, że wyjechało 10,6 proc. wszystkich urodzonych w tym okresie osób. Ci młodzi ludzie po skończeniu edukacji powinni pracować w Polsce, zakładać rodziny i mieć dzieci. To niepowetowana strata dla Polski, być może strata nieodwracalna.

Między innymi dlatego kluby „GP” zadeklarowały swój udział w proteście „Dość lekceważenia społeczeństwa”. Pod takim właśnie hasłem „Solidarność” zaprasza do wzięcia udziału w warszawskim proteście. Z postulatami dotyczącymi między innymi niekorzystnych zdaniem związkowców zmian w kodeksie pracy, oraz wydłużenia wieku emerytalnego, zgadzają się władze Prawa i Sprawiedliwości.

Jeżeli Solidarność oprócz postulatów związkowych dąży do zmian obecnego układu politycznego, to kluby „GP” z całych sił będą te działania popierać, wesprą również wszystkie protesty Prawa i Sprawiedliwości przeciwko rządom Donalda Tuska.

Członkowie i sympatycy Klubów „GP” 14 września zbierają się o godz. 10.30 na Rondzie Dmowskiego. O godz.11.00 idziemy na Rondo de Gaulle’a; dołączamy do manifestacji NSZZ „Solidarność” i wspólnie przejdziemy Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem na Plac Zamkowy, gdzie zaplanowany jest finał protestu i przemówienia, między innymi red. naczelnego „Gazety Polskiej” – Tomasza Sakiewicza, który mówić będzie w imieniu całego naszego środowiska.

Pójdą z nami Solidarni 2010 i inne organizacje patriotyczno – niepodległościowe. Do sektora Klubów „GP” zapraszamy wszystkich, którzy nie chcą w marszu iść obok członków OPZZ-u.

67 lat temu 28 sierpnia 1946r. została zamordowana Danuta Siedzikówna ps. „Inka”. W rocznicę śmierci Inki ze światłem i modlitwą członkowie klubu „GP” w Krakowie uczcili Jej pamięć przy pomniku w Patriotycznym Parku Jordana w Krakowie.

1 września w Berlinie pod pomnikiem Żołnierza Polskiego i Niemieckiego Antyfaszysty odbyła się uroczystość upamiętniająca 74. rocznicę wybuchy drugiej wojny światowej. Przybyły oficjalne delegacje reprezentujące różne przedstawicielstwa dyplomatyczne. O tak ważnym wydarzeniu pamiętały polskie organizacje działające w Berlinie: “ Związek Polaków w Niemczech spod znaku Rodła“ ;” Związek Spadochroniarzy“ i Kluby „Gazety Polskiej“.

Członkowie klubu krakowskiego „GP” i przedstawiciele klubu „GP” w Essen wzięli udział w uroczystości odsłonięcia pomnika gen. Stanisława Sosabowskiego w Parku im. dr. Henryka Jordana.

Członkowie Gdańskiego klubu „GP” Gdańsk II wzięli udział w obchodach rocznicy Sierpnia’80 w Gdańsku.

V Rajd Śladami Żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej zakończył się w Narewce spotkaniem uczestników z żołnierzem mjra Łupaszki por. Jastrzębiem w którym uczestniczył klub „GP” w Białymstoku.

W Bydgoszczy i w Zgierzu na zaproszenie tamtejszych klubów „GP” gościła red. Dorota Kania, która mówiła o swojej książce „W cieniu tajnych służb”; z recitalem wystąpił Paweł Piekarczyk.

Zarząd klubu „GP” w Oslo spotkał się na cmentarzu Vestre Gravlund w Oslo przy grobie upamiętnia śmierci 10 polskich pilotów walczących o wolność Norwegii i 24 polskich obywateli, którzy stracili życie w Norwegii w czasie II Wojny Światowej.

Gorlice – przewodniczącym Klubu „GP” został Marek Gawor, tel.: 604 44 58 09, e-mail: klubgpgorlice@wp.pl. Zastępca: Bogusław Miarecki, tel 692 895 796

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress