Tekst alternatywny

GPC: Sukces polskiej Polonii

GPC: Sukces polskiej Polonii

Pomnik Katyński w Jersey City ma pozostać na nadbrzeżu rzeki Hudson. Aktywną rolę w obronie monumentu odegrała amerykańska Polonia i działające w USA kluby „Gazety Polskiej”. Eric Lubaczewski, dyrektor wykonawczy Polskiej Izby Handlowej w USA, w rozmowie z portalem Niezależna.pl tłumaczy, że wszystkie organizacje polonijne są zadowolone z osiągniętego kompromisu.

W ogłoszonym porozumieniu Komitetu Pomnika Zbrodni w Lesie Katyńskim i burmistrza miasta Stevena Fulopa została zaproponowana lokalizacja monumentu na nadbrzeżu rzeki Hudson. Pomnik Katyński w Jersey City zostanie jedynie przesunięty o 60 m od miejsca, w którym znajduje się obecnie.

Jak zauważa Eric Lubaczewski, środowiska polonijne są zadowolone z osiągniętego kompromisu. – Z tego, co widzę, po naszym uściśnięciu ręki z burmistrzem wszystkie organizacje, z którymi rozmawiałem, nie wnosiły żadnego sprzeciwu co do nowego miejsca, w którym ma stanąć pomnik – mówi dyrektor wykonawczy Polskiej Izby Handlowej w USA. Eric Lubaczewski w rozmowie z portalem Niezależna.pl zwrócił uwagę na wspólny front obrońców pomnika Katyńskiego. – Obecnie nie znam żadnej organizacji polonijnej, która nie byłaby zjednoczona z nami. Rozmawiałem z wieloma liderami, mówiłem, jak przebiegały negocjacje. Nie znam nikogo, kto byłby przeciwko nam – mówi Lubaczewski.

Zaangażowany w obronę pomnika Katyńskiego odniósł się również do wkomponowania monumentu w przestrzeń publiczną. – Mamy piękną wizualizację, architekci pracowali praktycznie cały weekend. W poniedziałek podczas konferencji prasowej o godz. 10 czasu lokalnego (godz. 16 w Polsce) będzie ona przedstawiona.

– Rozmawiałem z liderami Fundacji Kościuszkowskiej, z panem Alexem Storożyńskim, który będzie w komitecie nadzorującym budowę i upiększenie tego nowego terenu. Absolutnie nie widziałem z jego strony dezaprobaty – dodał dyrektor wykonawczy Polskiej Izby Handlowej w USA.

Eric Lubaczewski w rozmowie z portalem Niezależna.pl odniósł się również do zdjęć i informacji, jakie pojawiły się w internecie, dotyczących przyszłej lokalizacji pomnika, która rzekomo pokrywa się z kanalizacją. – W sieci pojawiały się zdjęcia dużego cylindra wystającego z wody. Jest to stary system wentylacyjny od kolejki, która przebiegała pod ziemią. System ten jest nieczynny.

Dyrektor wykonawczy Polskiej Izby Handlowej w USA zauważa, że najbliższe ujście kanalizacyjne od tego miejsca jest prawie cztery ulice dalej. – W tym miejscu nie ma żadnego wypływu czy studzienki. Ten cylinder, który wygląda jak studnia – sprawdziliśmy to z inżynierami – nie ma nic wspólnego z kanalizacją. W poniedziałek potwierdzi to na konferencji prasowej szef inżynierów miasta.

Głos w tej sprawie zabrała również jedna z organizacji polonijnych. Komitet Pamięci Zbrodni Katyńskiej w wydanym oświadczeniu zdementował doniesienia mediów społecznościowych, jakoby w miejscu, w które ma zostać przesunięty pomnik Katyński w Jersey City, przebiegała linia kanalizacyjna. „Są to mylne informacje zamieszczane w mediach społecznościowych w celu wprowadzenia w błąd opinii publicznej. Apelujemy, by nie kierować się nieprawdziwymi wiadomościami, których jedynym celem jest całkowite zniszczenie pomnika Katyńskiego. Nie możemy pozwolić na jego usunięcie z Jersey City […]” – głoszą w piśmie przedstawiciele władz organizacji, m.in. przewodniczący Krzysztof Nowak i wiceprzewodniczący Anthony Domino.

(Niezależna.pl)

Autor: Michał Gradus

Gazeta Polska Codziennie

Foto:  By Eleanor Lang – Own work, CC BY-SA 3.0,

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress