Tekst alternatywny

Hamburg: 100 lecie odzyskania niepodległości uroczystość

Banner_hambur_LOGO

Kluby ,,Gazety Polskiej” w Hamburgu zorganizowały uroczystość z okazji 100 leci odzyskania niepodległości przez Polskę. Wielkim zaszczytem dla nas jest fakt, iż Prezydent Rzeczypospolitej , Pan Andrzej Duda objął Patronatem Narodowym tę piękna uroczystość.
Dla nas , członków klubów, sympatyków, ludzi skupionych wokół klubów ,,Gazety Polskiej” , wyróżnienie jakie otrzymaliśmy z rąk Pana Prezydenta jest bardzo ważne, mobilizujące i determinujące do dalszej solidarnej działalności..”ku pokrzepieniu serc”.. tutaj, na obczyźnie.
Po odśpiewaniu Hymnu Polskiego przemówienie wygłosił Konsul Generalny w Hamburgu Pan Piotr Golena, nawiązując do Święta, podkreślił,że jubileusz 100 lecia przypomina nam o związku kościoła z państwem i wiary z kulturą podając przykład takich postaci jak Mickiewicz, Chopin, Matejko czy Sienkiewicz, jak również grupę społeczną nazywaną ,, Rycerze Wolności bez Oręża” jakimi byli wybitni kapłani i wybitne siostry zakonne, zakładający zgromadzenia zakonne i tam umacniali katolickość Narodu Polskiego
Przewodniczący klubu Mariusz Bartkiewicz odczytał list od Pana prezydenta Andrzeja Dudy w którym, w formie okolicznościowego dyplomu Pan Prezydent wyraża swoje uznanie dla klubu ,, GP” w Hamburgu za upamiętnianie jednego z najważniejszych w historii Polski wydarzeń w przekonaniu, że uroczystość będzie znakomitą okazją do jednoczenia Polaków w Niemczech, jak również list od Podsekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta Pana Wojciecha Kolarkiego w którym przesyła wyrazy uznania dla inicjatywy uczczenia wielkiego narodowego jubileuszu w społeczności Polaków mieszkających w Hamburgu, która jest ważnym świadectwem miłości do Ojczyzny.
Wśród wielu zaproszonych gości z Polski i Niemiec wymienić należy często zapraszanego do nas Pana Bartosza Kurowskiego barda z kabaretu „Pod Egidą”, Jana Pietrzaka.
Pan Bartosz grał i śpiewał piosenki patriotyczne; legionowe, powstańcze, harcerskie.
Należy również wymienić Chór „Cantando” -z Pleśnej koło Tarnowa, który to zaprezentował nam piękną barwę głosów, śpiewająć ,,Rotę”, ,, O mój Rozmarynie” czy ,, Rozkwitają Pąki Białych Róż”.
Mieliśmy również zaszczyt gościć Pana Dr.Przemysława Benkena, wykładowcę z IPN oddziału w Szczecinie. Pan Benken w swoim wykładzie przedstawił w skrócie historię odtwarzania sę Państwa Polskiego.
Ponadto odbyła się bardzo wymowna wystawa „Ojcowie Niepodległości”, ciesząca się dużym zainteresowaniem .
Cała uroczystość była transmitowana poprzez telewizję internetową Stream 1, na kanale LIVE SWS można obejrzeć całą relację a w programie Studio S1 posłuchać wypowiedzi osób mieszkających i działających w Hamburgu.
Dla nas, organizatorów jest to wspaniały bodziec do dalszej owocnej działalności, a szczególnie takiej, która na pierwszym miejscu stawia wiecznie żywe hasła jak BÓG, HONOR I OJCZYZNA.

Barbara Lenski
Mariusz Bartkiewicz

Dyplom

Dyplom

List z Kancelarii Prezydenta

List RP

Pisali o nas:
http://niezalezna.pl/243182-patrioci-z-hamburga-swietuja-100-lecie-odzyskania-niepodleglosci-przez-polske

hamburg - plakat

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress