Tekst alternatywny

Historia jest fundamentem wolności – 15.05.2013 r.

VIII Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” Kalwaria Zebrzydowska 2013 odbędzie się w dniach od 24 do 26 maja w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej w klasztorze oo. Bernardynów. W trakcie zjazdu planowane są spotkania m.in.: z  politykami Parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Demokratycznego Państwa Prawa, które poprowadzi poseł Krzysztof Szczerski; z ekspertami Parlamentarnego Zespołu ds. Wyjaśnienia Przyczyn Katastrofy Samolotu Tu-154M, któremu będzie przewodniczyć poseł Antoni Macierewicz, z twórcami filmu „Smoleńsk”. Gościem Honorowym Zjazdu będzie premier Jarosław Kaczyński. Wszelkich informacji udzielają lokalni przewodniczący klubów „GP”.

Po raz pierwszy od 1989 roku, decyzją Jerzego Millera – wojewody Małopolski, odwołano tegoroczne uroczystości 3 maja w Krakowie. Decyzja wojewody spotkała się z oburzeniem mieszkańców Krakowa. W liście otwartym posłów PiS  Andrzeja Adamczyka i Ryszarda Terleckiego zatytułowanym „Historia jest fundamentem wolności” można było przeczytać:

(…) „Oficjalne marsze, z okazji świąt państwowych 3 maja i 11 listopada odbywały się  niezależnie od tego kto był ich organizatorem i kto sprawował władzę. Gromadziły tłumy ludzi. Były okazją do manifestowania szacunku dla historii Polski i jej bohaterów. Miały ogromny wymiar edukacyjny dla młodszych pokoleń. W uroczystościach tłumnie brali udział przedstawiciele różnych organizacji społecznych, politycznych, a przede wszystkim zwykli mieszkańcy Krakowa. Jedynie w czasach PRL-u uroczystości 3 Maja były zakazane.

Dziś Wojewoda Małopolski Jerzy Miller z nadania rządu Platformy Obywatelskiej  odwołuje uroczystości. Chowa się przed społeczeństwem za barierkami. Nie chce pozwolić, aby ludzie mieli okazję zamanifestować swoją miłość i przywiązanie do Ojczyzny. Nie chce z nimi świętować. Czyżby bał się ludzi i publicznych zgromadzeń?

W związku z niezrozumiałą decyzją Wojewody, Prawo i Sprawiedliwość w porozumieniu z Regionem Małopolskim NSZZ Solidarność  oraz Klubami Gazety Polskiej w Krakowie złożyło wniosek o umożliwienie przemarszu  3 Maja Traktem Królewskim z Katedry na Wawelu pod Grób Nieznanego Żołnierza i otrzymało zgodę. Chcemy umożliwić wszystkim tym, dla których tradycja i historia Polski nie jest obojętna do obchodów  Święta Konstytucji 3 Maja w sposób, w jaki czyniliśmy to co roku.”(…)

Tegoroczne Święto Konstytucji 3 Maja w Krakowie odbyły jak co roku. Po Mszy Św. w Archikatedrze Wawelskiej, wyruszył wielotysięczny pochód z Wawelu pod Krzyż Katyński gdzie złożono kwiaty, a następnie ulicami miasta przeszedł marsz na Plac Matejki. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza przedstawiciele organizacji patriotycznych złożyli wieńce.

lubińskim  Oratorium  odbyło się spotkanie z red. Tomaszem Sakiewiczem  i  Pawłem  Piekarczykiem. Autor „Partyzanta wolnego słowa” mówił o genezie powstania książki oraz o problemach z wydawaniem „Gazety Polskiej”, dziennika „Gazeta Polska Codziennie”. Spotkanie uświetnił występ Pawła Piekarczyka.

Członkowie Klubów „GP” w Szczecinie, Zgierzu, Wodzisławiu Śl. i wielu innych miastach w Polsce uczestniczyli w uroczystościach Święta Konstytucji 3 Maja.

Klub „GP” w Filadelfii, przy współpracy z Klubem „GP” w  Nowym Jork, gościł w Domu Polskim Krzysztofa Wyszkowskiego. Po prelekcji gość odpowiadał na pytania i podpisywał swoją książkę „Głową w mur”.

Klub „GP” w Wodzisławiu Śl. zorganizował spotkanie z reż. Mariuszem Pilisem połączone z projekcją najnowszego filmu gościa pt. „Bunt Stadionów”.

Klub „GP” w  Szczecinie zorganizował spotkanie autorskie z Tadeuszem Płużańskim autorem książki „Bestie 2″.

Rozmowa ze Leszkiem Długoszem znanym krakowskim bardem, poetą, autorem w trakcie jego tournee w Kanadzie odbyło się w studio TVNiezależnaPolonia w Ottawie.

Walne Zebranie Związku Polakόw w Niemczech odbyło się w Berlinie, na którym został  wybrany nowy zarząd. Członkowie Klubu „GP” Hamburg i  Klubu „GP” Berlin-Brandenburg będący także członkami  ZPwN T. z spod znaku Rodla brali udział w Walnym Zgromadzeniu.

W Bydgoszczy, II Rocznica Beatyfikacji Jana Pawła II uczczona została przez kibiców i środowiska niepodległościowe poprzez rozłożenie przygotowanego przez siebie baneru z wizerunkiem błogosławionego na skarpie przy Al. Jana Pawła II.

Derby – powstał 356. Klub „GP”, przewodniczącym został Janusz Zygadło, tel. +44 7783 777998, e-mail: klubgp.derby@hotmail.com

Ryszard Kapuściński

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress