Tekst alternatywny

I Forum historyczne „Ziemia Dzierżoniowska – lokalne historie II wojny światowej i pierwszych lat powojennych”.

I Forum historyczne „Ziemia Dzierżoniowska – lokalne historie II wojny światowej i pierwszych lat powojennych”.

Z inicjatywy Obywatelskiego Ruchu Patriotycznego 4 października w Dzierżoniowskim DOK „Sala Pegaz” odbyło się I Forum Historyczne pt. „Ziemia Dzierżoniowska – lokalne historie II wojny światowej i pierwszych lat powojennych”. Po uroczystym otwarciu i powitaniu uczestników przez przewodniczącego stowarzyszenia pana Ireneusza Wagnerowskiego i wiceprezesa pana Romana Kowalczyka, zaproszeni historycy i naukowcy, członkowie Klubu GP Dzierżoniów II i ORP, wygłosili referaty: „Polscy bohaterowie Września 1939 – powojenni mieszkańcy Ziemi Dzierżoniowskiej” – mgr Jarosław Kresa. Zaprezentował on sylwetki siedmiu żołnierzy września 1939 roku, z których część bardzo rzadko funkcjonuje w pamięci lokalnej społeczności.  Następny referat „Niemieckie zbrodnie, niemieccy zbrodniarze – mroczne karty historii miasta Reichenbach i okolic” – dr Beata Hebzda-Sołogub. Przybliżyła ona między innymi historię „Sportschule”, miejscowej filii Obozu Koncentracyjnego Gross Rosen. Ostatni referat „Ruch antykomunistyczny na terenie Ziemi Dzierżoniowskiej po 1945 roku” – mgr Janusz Maniecki, poruszył temat zarówno wykonywanych na terenie dzierżoniowskiego więzienia kar śmierci, jak również przybliżył zebranym stracone tu ofiary powojennego stalinizmu. Między innymi sylwetki nie odnalezionych do dzisiaj Jerzego Kaszyńskiego, Jerzego Pizły i Mieczysława Jeruzalskiego. Opowiadał także o Harcerskiej Organizacji Podziemnej z Pieszyc (w trakcie Forum oglądać można też było część wystawy poświęconej HOP, a przygotowanej przez stowarzyszenie „Pasjonat”) i stosowanych wobec harcerzy represjach. .  Zgromadzeni wysłuchali rzetelnej i merytorycznej informacji dotyczącymi tamtych odległych już czasów walki z komunizmem, który na czołgach wprowadzili „wyzwoliciele” ze Związku Radzieckiego, ustanawiając drugą, po bestialskiej okupacji Niemieckiej, krwawą okupację Polski.
W drugiej części forum wystąpił Tadeusz Polkowski – polski raper zajmujący się tematyką patriotyczną i historyczną. Tadeusz znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w zespole hip-hopowym Firma, którego był współzałożycielem. Wcześniej występował w lokalnej formacji DMF. Zaśpiewał piosenki o żołnierzach wyklętych i ich walce o niepodległość, słowny komentarz rapera łączył poszczególne piosenki z okresami walki podziemia niepodległościowego. Ten wspaniały koncert wywołał u słuchaczy wiele wzruszeń i skłonił do osobistych refleksji.
Trzecia część forum to zapoznanie zebranych z tezami programowymi Obywatelskiego Ruchu Patriotycznego oraz dyskusja na następujące tematy: „Polityka historyczna (a w zasadzie je brak) na terenie gmin Powiatu Dzierżoniowskiego”, „Jak wzmacniać polskość na Dolnym Śląsku?”, „Nasz obowiązek – przywracać i kultywować pamięć o polskich bohaterach”, „Czy i jak pogodzić Polaków?”. Imprezie towarzyszyła emisja filmu o Grupie Rekonstrukcji Historycznej 58 pułku piechoty z Dzierżoniowa oraz wystawa zdjęć „Żołnierze Września – Niemieckie obozy – Podziemie antykomunistyczne”. Na forum nie zabrakło przedstawicieli lokalnego samorządu. Uczestniczyła w nim między innymi burmistrz Piławy Górnej Zuzanna Bielawska oraz wójt gminy Łagiewniki Janusz Szpot.
Wspólna kolacja zakończyła to patriotyczne spotkanie mieszkańców powiatu. Takie spotkania są realizacją programu ORP i Klubu GP Dzierżoniów II. To rozpoczęcie procesu budzenia świadomości – historycznej, narodowej i obywatelskiej. To obok „Patriotycznego Śpiewania”, „Rajdu Gwiaździstego na Wielką Sowę pamięci Jerzego Kaszyńskiego”, świętowania świąt oraz uroczystości państwowych, proces uzdrawiający edukację, budujący narodową tożsamość i przywracający dumę narodową. Było to pierwsze takie forum, ale jak zapewniają organizatorzy, na pewno nie ostatnie.

Kazimierz M. Janeczko
Rzecznik prasowy Klubu GP Dzierżoniów II