Tekst alternatywny

Inauguracja obchodów 100-lecia Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce


W niedziele 30 maja 2021, minęło dokładnie 100 lat od powołanie do życia Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Była to inauguracja obchodów, które ze względu na pandemię zostały rozłożone w czasie.
Do Amerykańskiej Częstochowy przybyli weterani – członkowie Okręgów i Placówek SWAP ze wschodniego wybrzeża USA oraz goście: Prezeska Korpusu Pomocniczego Pań działającego przy SWAP – sybiraczka pani Helena Knapczyk, attaché obrony w Waszyngtonie gen Cezary Wiśniewski, wice konsul z NY Mateusz Gmura, płk Jarosław Oleśkiewicz przedstawiciel rządu RP przy ONZ, przedstawiciel Polsko Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej Franciszek Piwowarczyk, Wiesław Wierzbowski Prezes Oddziału Kongresu Polonii Amerykańskiej i przewodniczący Klubu Gazety Polskiej z Bostonu oraz reprezentacja Związku Harcerstwa Polskiego w Ameryce.
Ceremonię upamiętniającą oraz modlitwę za zmarłych na cmentarzu poprowadził o. Krzysztof Drybka. Dr Teofil Lachowicz przypomniał zebranym sylwetki zasłużonych weteranów. Złożono wieńce pod pomnikiem Ignacego Paderewskiego, a także na grobach: pierwszego prezesa – komendanta Teofila Starzyńskiego oraz komendantów Hieronima Wyszyńskiego, Wincentego Knapczyka, Antoniego Chrościelewskiego oraz Antoniego Domino. Natomiast komendanci poszczególnych placówek i okręgów złożyli wieńce na grobach swoich byłych członków.
Uroczystą Mszę Świętą odprawił przeor Amerykańskiej Częstochowy ojciec Marcin Ćwierz, który w związku z tym, że w Stanach Zjednoczonych obchodziliśmy Memorial Day, w swoim kazaniu wspomniał wszystkich weteranów, również tych którzy na frontach różnych wojen, na przestrzeni lat, walczyli i tracili swoje życie w myśl hasła Bóg Honor Ojczyzna.
Po Mszy św. odbyła się część oficjalna, którą poprowadził p.o. Komendanta Naczelnego SWAP Tadeusz Antoniak. Odczytał list gratulacyjny od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, które Stowarzyszenie otrzymało z okazji tego pięknego jubileuszu. Wszystkie listy gratulacyjne, których wpłynęło wiele, zostaną opublikowane w wydaniu specjalnym miesięcznika Weteran. Komendant dziękując oraz gratulując wszystkim członkom Stowarzyszenia, podkreślił, iż przynależność do SWAP to zaszczyt, ale również zobowiązanie – „(…) W odróżnieniu od naszych wspaniałych poprzedników i założycieli SWAP, żołnierzy Armii Błękitnej, II wojny i II konspiracji, nie braliśmy udziału w żadnej wojnie o niepodległość, dlatego też nasze obowiązki są inne, (…) w dzisiejszych czasach musimy dbać o pamięć historyczną dla następnych pokoleń Polaków, w tym dla Polonii. Musimy nagłaśniać fenomen Czynu Zbrojnego Wychodźstwa Polonii Amerykańskiej, ale również głosić prawdę historyczną związaną z wyjątkową rolą Polski w okresie II wojny światowej, ale również bronić jej dobrego imienia”. Kolejno zabrał głos generał Cezary Wiśniewski, który gratulując wielu lat działalności, podkreślił i podziękował, że podczas swojej służby miał zaszczyt poznać ludzi o wielkim etosie patriotycznym. Konsul Mateusz Gmura odczytał list gratulacyjny od Konsula Generalnego z Nowego Jorku Adriana Kubickiego.
Na koniec części oficjalnej członkowie Komitetu Smoleńsko Katyńskiego wręczyli pamiątkowe ryngrafy z okazji 100 lecia. Ryngrafy z wizerunkiem z pomnika Żołnierzy Wyklętych, który stoi w Amerykańskiej Częstochowie, na ręce opiekunów muzeum SWAP adiutanta generalnego Marka Chrościelewskiego oraz dr Teofila Lachowicza. Drugim ryngrafem obdarowano generała Cezarego Wiśniewskiego, w podziękowaniu za jego wyjatkowe zaangażowanie w pomoc weteranom mieszkajaym w USA oraz i jego współpracę z rożnymi organizacjami polonijnymi w tym Komitetem Smoleńsko – Katyńskim i Klubami GP.
Po części oficjalnej, zaproszono wszystkich gości i weteranów na tradycyjną wojskową grochówkę z miejscowej kuchni.

Tekst Aneta Antoniak
Zdjęcia Aneta Antoniak

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress