Tekst alternatywny

IV Konferencja Polonijna w Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown

IV Konferencja Polonijna w Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown

22 i 23 kwietnia w Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown, w stanie Pennsylvania, odbyła się IV Konferencja Polonijna połączona z uroczystościami upamiętnienia katastrofy w Smoleńsku. List do uczestników skierował szef MON Antoni Macierewicz. „Dziś pamięć tragedii smoleńskiej, praca na rzecz jej wyjaśnienia, mobilizacja Polonii wokół najważniejszych i najtrudniejszych spraw narodowych jednoczy coraz szersze kręgi narodowej wspólnoty co roku spotykającej się u stóp Maryi w Jej Sanktuarium” – napisał szef resortu obrony.

Udział w konferencji wzięli m.in. przedstawiciele polskiej dyplomacji, organizacji polonijnych, weterani, członkowie państwowej podkomisji smoleńskiej,  jak reprezentanci Polonii.

To coroczne wydarzenie jest organizowane przez Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, którego honorowym przewodniczącym jest minister Antoni Macierewicz, a który tworzą Kluby Gazety Polskiej z Filadelfii, Nowego Jorku i stanu New Jersey oraz przedstawiciele innych organizacji, jak Koło Przyjaciół Radia Maryja z NJ, portal Pamieć.us oraz Kongres Polonii Amerykańskiej – oddział New Jersey, Polska Fundacja Kulturalna. Do Komitetu dołączyła także Maria Szonert-Binienda.

Hasło przewodnie tegorocznego forum brzmiało „Budujmy Wspólny Front Patriotyczny”.

Jednym z czołowych gości był wiceminister Jan Dziedziczak. W swoim wystąpieniu dziękował reprezentantom Polonii oraz organizatorom za zaangażowane w patriotyczną działalność na rzecz Polski i Polaków poza granicami kraju. Przede wszystkim podkreślał zasługi Polonii w utrwalaniu pamięci o Katyniu i Smoleńsku, jednych z największych narodowych tragedii. Z kolei konsul RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski zapewniał o wsparciu polskiej dyplomacji dla środowisk polonijnych.

Tadeusz Antoniak, przewodniczący Komitetu, podsumowując wydarzenia stwierdził:

Po raz kolejny dwudniowe uroczystości ściągnęły do duchowej stolicy Polonii ogromne rzesze rodaków – nawet z Kalifornii i Illinois – którym nieobojętne są sprawy Polski i Polonii, którzy są zainteresowani rozwojem kraju i sytuacją polityczną, tak w USA, jak i w Polsce. Minister Jan Dziedziczak zwrócił uwagę, że praca wykonywana przez Komitet, w skład którego wchodzi tak wiele organizacji, włącznie z Klubami GP i Rodzinami Radia Maryja, jest zauważalna w Polsce, a działania podjęte względem ustalenia prawdy o katastrofie w Smoleńsku wpisują się w polską rację stanu, o czym mówiła pani premier Beata Szydło w swoim exposee, a także ministrowie Antoni Macierewicz i Witold Waszczykowski.

Podczas konferencji wiele czasu poświęcono tematom historycznym. Jednym z najciekawszych wystąpień był wykład prof. Sławomira Cenckiewicza, dyrektora Wojskowego Biura Historycznego. Mówił on o kulisach odtajniania zbioru zastrzeżonego IPN, koncentrując się na wątkach dotyczących inwigilacji Polonii w czasach PRL. Nakreślił przykłady działania komunistycznego wywiadu w Ameryce, ale także mówił o ograniczeniach w związku z procedurami odtajniania dokumentów. Kolejnym ciekawym wystąpieniem był wykład Filipa Frąckowiaka, dyrektora Izby Pamięci gen. Kuklińskiego i dyrektora TVP Polonia, o szczegółach i znaczeniu misji gen. Kuklińskiego, która przyczyniła się do uchronienia świata od konfliktu nuklearnego.

TRANSMISJA z konferencji dot. współpracy wywiadów Polski i USA połączona z prezentacją wystawy Filipa Frąckowiaka reprezentującego Izbę Pamięci Generała Kuklińskiego (start transmisji planowany ok. północy):

Poruszano także tematy historii wychodźstwa polskiego w Ameryce (dr. Teofil Lachowicz), historii polskiej misji w Orchard Lake (ks. dr. Tomasz Seweryn) oraz tuszowania zbrodni PRL (Grzegorz Tymiński).

Swoje wykłady wygłosili także: Maria Szonert-Binienda – o przezwyciężaniu historycznych problemów w stosunkach między Polonią i państwem, Waldemar Gołębiewski – o Światowej Radzie Badań nad Polonią, dr Dr. Lucja Swiątkowski-Cannon – o zaangażowaniu i wkładzie Polonii w wyborze Donalda Trumpa na prezydenta, a także Maciej Rusiński, koordynator Klubów Gazety Polskiej – o charakterze, działalności i przekształcającej się misji Klubów w Stanach Zjednoczonych.

Na zakończenie spotkania odczytano list Komitetu do prezydenta Donalda Trumpa, wspominając jego obietnicę pomocy w sprawie zwrotu wraku polskiego samolotu ze Smoleńska i prosząc go wsparcie w tej sprawie, równocześnie wspominając zaangażowanie Polonii w ostatnich wyborach w USA. Wystosowano również rezolucję poparcia działań rządu Beaty Szydło i ministra Antoniego Macierewicza w ramach ustaleń szczytu NATO w 2016 roku i zabiegów na rzecz wyjaśnienia katastrofy w Smoleńsku.

Podczas dwudniowego wydarzenia odbyły się także oficjalne uroczystości pod pomnikiem ofiar Katynia i nowo odsłoniętą tablicą na wzór tej zamieszczonej w Smoleńsku, następnie zdjętej przez Rosjan. Ministerstwo Spraw Zagranicznych reprezentowali wiceszef resortu Jan Dziedziczak, konsul Maciej Golubiewski oraz Mateusz Stąsiek. W imieniu Ministerstwa Obrony Narodowej udział w uroczystości brali Sławomir Cenckiewicz i generał Cezary Wisniewski, nowy polski attaché w USA. Minister Antoni Macierewicz skierował list do uczestników i organizatorów, w którym serdecznie dziękował za wcześniejsze i obecne zaangażowanie.

Dziś pamięć tragedii smoleńskiej, praca na rzecz jej wyjaśnienia, mobilizacja Polonii wokół najważniejszych i najtrudniejszych spraw narodowych jednoczy coraz szersze kręgi narodowej wspólnoty, co roku spotykającej się u stóp Maryi w Jej Sanktuarium

– pisał minister.

List Antoniego Macierewicza:

List A. Macierewicz List A. Macierewicz1 List A. Macierewicz2

Podczas uroczystości obecny był również kongresmen Brian Fitzpatrick z Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, który odczytał rezolucję upamiętnienia obchodów tych dwóch tragedii.

Wśród honorowych gości uroczystości byli członkowie podkomisji smoleńskiej, m.in. prof. Kazimierz Nowaczyk, prof. Wiesław Bienienda, Glen Jorgenson i Chris Cieszewski oraz przedstawiciele rodzin smoleńskich: Maria Karweta i Piotr Walentynowicz. Obecni byli także: Justyna Waliszewska z ambasady RP, członkowie rady dyrektorów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej Ryszard Bąk i dr Paweł Maciąg, prezes fundacji SWAP Andrzej Maciejewicz, komendant 10. okręgu Antoni Płotka oraz kadeci Pułaskiego z New Jersey i Nowego Jorku.

Delegacje oraz przedstawiciele Komitetu i organizacji złożyli wieńce pod pomnikami.

Kolejną częścią uroczystości była msza św., której przewodniczył przeor Sanktuarium w Amerykańskiej Częstochowie, ojciec Rafal Drybka. Podczas nabożeństwa wręczono ryngrafy nowo odsłoniętego pomnika Żołnierzy Niezłomnych Antoniemu Chrościelewskiemu, weteranowi spod Monte Casino i szefowi SWAP-u, Janowi Małkowi z Polonia Institute oraz Filipowi Frąckowiakowi.

Końcowym, a także istotnym elementem konferencji i rocznicy był panel z udziałem członków podkomisji smoleńskiej oraz przedstawicieli rodzin. Było to pierwsze obszerne publiczne wystąpienie prof. Kazimierza Nowaczyka od czasu objęcia przez niego stanowiska przewodniczącego podkomisji.

Czytaj też: IV Forum Polonijne o katastrofie smoleńskiej – WIDEO

Autor: Matthias Rusiński
Źródło: niezalezna.pl

Zdjęcia z uroczystości:

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress