Tekst alternatywny

IV Turniej Szachowy Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2017 (wideo)

IV Turniej Szachowy Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2017

Szachiści upamiętnili Żołnierzy Wyklętych

Niemalże trzystu zawodników uczestniczyło w czwartej edycji turnieju szachowego, poświęconego pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zwycięzcą okazał się być Piotr Brodowski.

Wydarzenie było zwieńczeniem tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbywały się od dwóch tygodni na terenie Gniezna. Tradycją się stało, że najważniejszym punktem świętowania jest coroczny turniej szachowy, który w tym roku organizowany był po raz czwarty. Po raz kolejny też organizatorzy mogą mówić o rekordzie frekwencji. O ile w ubiegłym roku na zawodach pojawiło się niespełna dwustu graczy, o tyle tym razem na liście startowej zanotowanych zostało aż 290 uczestników. Jest to na pewno docenienie zaangażowania wielu osób i środowisk w celu organizacji tej jednej z większych patriotycznych imprez szachowych w kraju, a na pewno największej w historii Gniezna. Wszystko ku pamięci żołnierzy podziemia antykomunistycznego z lat 1944-1963.

– Jest to historyczny turniej, gdyż z jednej strony jest to największa, patriotyczna impreza szachowa w Polsce. W przypadku szachów na terenie naszego miasta, to w grudniu tego roku obchodzić będziemy 95-lecie istnienia klubu szachowego, a w ciągu blisko stuletniej historii gnieźnieńskich szachów, tak wielkiego turnieju nie było. Takiego, który gromadziłby na starcie blisko 300 zawodników. Jest to absolutny rekord, a ponadto uczestnicy, którzy przyjechali, legitymują się tytułami arcymistrzowskimi, mistrzów narodowych z Polski czy Ukrainy, a więc jest bardzo silna obsada – mówił Wiesław Banach z LKS „Chrobry” Gniezno, który organizuje imprezę wespół z gnieźnieńskim Klubem Gazety Polskiej.

Zawody oficjalnie zainaugurowali organizatorzy wraz z posłem Krzysztofem Ostrowskim oraz wicestarostą Jerzym Berlikiem, który oficjalnie otworzył tegoroczny turniej. W tym roku w rozgrywkach wzięła udział także reprezentacja Wojska Polskiego: – Szachy niewątpliwie wpisują się w taktykę, jest akademia sztuki wojennej i szachy są przydatne każdemu żołnierzowi, a udowodniła to historia. Wielu znamienitych dowódców gra w szachy i ona bardziej pomaga niż przeszkadza w dowodzeniu lub taktyce, więc są one atrybutem myślenia. Udział w tym turnieju jest dla nas ostatnim etapem przygotowawczym przed udziałem w XXVIII Mistrzostwach NATO w Budapeszcie, które odbędą się pod koniec marca. Do tej pory braliśmy udział w trzech turniejach, a ten wpisuje się nam idealnie w plan przygotowania – płk Tomasz Malinowski, przewodniczący Międzynarodowego Wojskowego Komitetu Szachowego NATO. W wydarzeniu brali również udział przedstawiciele Skautów Europy – grając lub pomagając w organizacji turnieju.

Impreza nie mogłaby się odbyć, gdyby nie wsparcie wielu sponsorów:  PZL-ŚWIDNIK  (partner strategiczny) i Fundacja ENEA (partner główny) oraz lokalne firmy: Celiko, Eko-Plus, Kosmyk, Idea+, bezokularów.pl, HIFI24.pl, Hotel Pietrak, Dziemidowicz, Firma C. Rosiński, Nasze Wesele, Hydrocomplex, Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium. Nagrody rzeczowe zostały ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej, Fundację Niepodległości,  Stowarzyszenie Odra-Niemen i RUSZKIEWICZ sport marketing: – Zawsze będziemy mówić o tych, którzy nas wspierali do tej pory, a więc lokalnych gnieźnieńskich firmach, bowiem ten turniej rozwinął się dzięki nim. W tym roku doszło dwóch partnerów strategicznych, co nas cieszy niezmiernie i liczę na to, że koncepcja co do przyszłorocznych zawodów uda się spełnić – przyznał Paweł Kamiński z Klubu Gazety Polskiej.

Zwycięzcą czwartej edycji turnieju, po dziewięciu spotkaniach, okazał się być Piotr Brodowski z klubu Biały Król Wisznia Mała. Jako drugi zwycięzcą okazał się być Marcin Dziuba z SzON Zagłębie Dąbrowa Górnicza, a trzecim był Vladimir Sergeev z Ukrainy. Kolejnymi byli: Mirosław Garbarczyk, Michał Mazurkiewicz, Dawid Niekraś, Petro Golubka, Łukasz Licznerski, Paweł Teclaf i Karol Jaroch. Najlepszą kobietą była Alicja Śliwicka z UKS „OPP” Toruń. Wśród reprezentacji LKS „Chrobry” Gniezno najlepszym był Jan Kujawski, który w klasyfikacji generalnej zajął 22 miejsce. Najlepszym żołnierzem z reprezentacji Wojska Polskiego okazał się być Marcin Pietruszewski, który w wynikach open zajął 13 miejsce. Wszyscy zwycięzcy w swoich klasyfikacjach mogli liczyć na nagrody rzeczowe i pieniężne, a także rozdano wiele nagród najlepszym uczestnikom w swoich kategoriach wiekowych.

Tegoroczne wydarzenie zostało objęte patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Ministra Obrony Narodowej i Starosty Gnieźnieńskiego, który ufundował puchar dla zwycięzcy

Rafał Wichniewicz

http://tv.gniezno.pl/artykuly/czytaj/7292/krolewska_gra_w_pierwszej_stolicy_polski.html

http://www.gniezno24.com/sport/item/10154-szachisci-upamietnili-zolnierzy-wykletych

http://www.gniezno24.com/reportaze/item/10155-zdjecia-szachistow-na-iv-turnieju

wideo: Gniezno24.com

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress