Tekst alternatywny

Jeden z nas – 12.06.2013 r.

W ubiegłym roku w Brukseli zarejestrowana została Europejska Inicjatywa Obywatelska „Jeden z Nas”, celem jej działań jest zwiększenie ochrony życia ludzkiego w ramach prawa i polityki budżetowej UE i zablokowanie finansowania z budżetu Unii Europejskiej aborcji i doświadczeń na embrionach. Jak informują organizatorzy, kampania „odwołuje się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (w sprawie Brüstle vs. Greenpeace), w którym stwierdzono, że życie ludzkie zaczyna się od poczęcia, a embrion ludzki zasługuje na poszanowanie jego godności i integralności. Celem akcji jest ujednolicenie regulacji Unii Europejskiej, poprzez zakazanie i zakończenie finansowania działań wiążących się z niszczeniem ludzkich embrionów oraz prowadzeniem badań i eksperymentów na embrionalnych komórkach macierzystych. Inicjatorem pomysłu inicjatywy „Jeden z nas” jest włoski euro poseł, Carlo Casini, były sędzia Sądu Najwyższego i prezes największej włoskiej organizacji pro-life. Do 1 listopada 2013 r. w całej Europie zbierane będą podpisy poparcia, swój głos można oddać poprzez stronę www.jedenznas.eu. Inicjatywa musi być wsparta przez przynajmniej milion obywateli UE pochodzących z co najmniej 7 z 25 krajów członkowskich UE, które włączyły się w inicjatywę.” Działania te poparł Papież Franciszek który powiedział: „Zachęcam do utrzymywania uwagi wszystkich wobec jakże ważnego tematu szacunku dla życia ludzkiego, począwszy od chwili poczęcia”. Oznajmił również, że dni 15 i 16 czerwca w Watykanie poświęcone będą wydanej w 1995 r. encyklice Jana Pawła II „Evangelium Vitae”, traktującej o wartości i nienaruszalności życia ludzkiego. Środowiska patriotyczne, wraz z krakowskim Klubem „GP” w Nowej Hucie, przyłączając się do akcji zorganizowały całodniową akcję zbierania podpisów pod europejską Inicjatywą Obywatelską „Jeden z Nas”. Klub zorganizował również całodniową akcję zbierania podpisów pod  inicjatywą „Podpisz się za życiem”. Zachęcam wszystkie Kluby „GP” do włączenia się w akcję zbierania podpisów, szczegóły na stronie: www.jedenznas.pl

Jak co roku z inicjatywy Michała Stróżyka przewodniczącego Klubu „GP” w Sopocie przed domem Lecha Wałęsy w Gdańsku – Oliwie odbyła się demonstracja w rocznicę odwołania rządu Jana Olszewskiego.Rząd Jana Olszewskiego, który mógł zmienić kraj na lepsze, został w niedemokratyczny sposób obalony. Konsekwencje tamtego wydarzenia, za którym stał Lech Wałęsa, mamy do dziś – ludzie odpowiedzialni za zbrodnie w poprzednim systemie nie ponieśli żadnej kary” – mówił podczas demonstracji Stróżyk.

Pod pomnikiem hańby i zniewolenia, zwanym pomnikiem Wdzięczności,  postawionym w 1951 ku czci Armii Czerwonej na placu zwanym ówcześnie placem im. Stalina w Legnicy i stojącym do dziś, legnicki Klub „GP” prowadził akcję oświatową w związku z postacią patrona klubu – legnickiego Żołnierza Niezłomnego, majora Władysława  Dybowskiego. Legniczanom rozdawano ulotki informujące o osobie, życiu, dokonaniach i śmierci majora Dybowskiego.

Klub „GP” w Gdańsku uczcił 69. rocznicę zwycięstwa pod Monte Cassino. Przypomniano życiorys generała Andersa, przebieg historycznej bitwy, oraz tragiczne losy Kresowian i historię utworzenia II Korpusu. Pani Jadwiga ze Lwowa i pani Krystyna z Nowogródka złożyły kwiaty bohaterom tamtych dni.

Na zaproszenie Klubu „GP” w Łochowie gościł red. Cezary Gmyz. Spotkanie zorganizowano w ramach promocji książki gościa pt. „Zawód dziennikarz śledczy”.

Koszaliński Klub „GP” uczestniczył  w Gąskach  w społecznych uroczystościach nazwania ulicy przy kapliczce Matki Bożej Fatimskiej  ul. Fatimską.

Członkowie Klubu „GP” ze Świdwina uczestniczyli w spotkaniu z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim w Gryfinie .

Klub „GP” w Rypinie w 78 rocznicę śmierci pierwszego marszałka Polski Józefa Piłsudskiego złożył pod pomnikiem marszałka wiązankę kwiatów i zapalił znicze.

W Tarnobrzegu odbył się marsz dla życia i rodziny. Marsz poprzedziła msza św. odprawiona na Rynku Miasta, której przewodniczył  biskup Edward Frankowski.

 Klub „GP”  w Trzebnicy zorganizował spotkanie z cyklu warsztatów historyczno-politycznych.  Wykład na temat: „Prezydent Lech Kaczyński – wolność i prawda” wygłosił dr Sławomir Węgrzynowicz, drugi wykład nt. „Wojna polsko – bolszewicka 1919-1921” wygłosił prof. Edward Czapiewski.

Klub „GP” w Oslo zorganizował spotkanie z  Janem Pietrzakiem.

W Klubie „GP” w Filadelfii gościła reż.  Majka Dłużewska i profesorowie K. Nowaczyk i W. Berczyński. Na spotkaniu odbyła się projekcja filmów „Testament” i „Córka”.

W Klubie „GP” w Aarhus odbył się koncert Ryszarda Makowskiego, po koncercie odbyło się spotkanie Ryszarda Makowskiego z członkami Klubu przy „tradycyjnym grillu”.

Rocznica śmierci rotmistrza Witolda  Pileckiego w Legnicy stała się okazją do kolejnej manifestacji sprzeciwu wobec pomnika Wdzięczności/Braterstwa, który od 1951 roku wciąż stoi w centrum miasta. Członkowie Klubu „GP” po wywieszeniu baneru udali  się także pod obelisk poświęcony polskim patriotom stojący w miejscu dawnego sowieckiego więzienia.

Klub „GP” w Oslo zaprosił na spotkanie p. Jana Pietrzaka. W spotkaniu wzięło udział ponad 160 os.

Uczniowie Zespołu Szkół Średnich im. Prezydenta I. Mościckiego w Zielonce wysłuchali wykładu Filipa Frąckowiaka – dyrektora warszawskiej Izby Pamięci Płk. R. Kuklińskiego –  nt. jego misji szpiegowskiej, zainteresowania USA i NATO planami ekspansji ZSRS na Zachód Europy w latach 70. ub. wieku oraz ocalenia  Polski od atomowej zagłady. Spotkanie współorganizował Klub „GP”.

W parafii pw. Chrystusa Króla w Zgierzu odbył się festyn rodzinny współorganizowany przez zgierski Klub „GP”. Imprezę prowadził członek Klubu GP Michał Pilarski, a cały dochód z niej przeznaczony został na letni wypoczynek dla dzieci z rodzin niezamożnych. Podczas festynu m.in. licytowano książki T. Sakiewicza „Partyzant wolnego słowa” oraz filmy J. Lichockiej „Przebudzenie”.

Ryszard Kapuściński

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress